Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

środa, 10 sierpnia 2011

Popyt na przeganianie demonówJedenaście lat temu było ich niespełna 20, a o ich pracy można było usłyszeć niewiele. Obecnie Kościół w Polsce oferuje ludziom pomoc i praktykę ponad stu egzorcystów. Podobnie dzieje się na całym świecie

Obok Włoch nasz kraj ma największą w Europie liczbę egzorcystów. W każdej polskiej diecezji jest przynajmniej jeden, a w niektórych po kilku. Ten trend jest widoczny nie tylko w Polsce. Na świecie powstają liczne książki, artykuły czy produkcje filmowe, od słynnych dokumentalnych „Egzorcyzmów Anneliese Michel” po amerykański fabularyzowany „Rytuał” z Anthonym Hopkinsem.

Wzrost zainteresowania demonologią nie zmienia faktu, że wokół egzorcyzmów narosło wiele mitów i u wielu ludzi budzą one skojarzenia z odległą przeszłością. Spowodował to m.in. rozwój psychiatrii, psychologii czy psychoterapii na przełomie XX i XXI w. O średniowieczną ciemnotę oskarżał niemiecki prokurator ks. Ernesta Alta – duchownego, który egzorcyzmował młodą studentkę Anneliese Michel. Dziewczyna była opętana i zmarła.

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________