Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Mieszanka słodko- kwaśna po holendersku

Pozwalam sobie napisać nt. kondycji Kościoła w Holandii, będzie to mieszanka słodko-kwaśna. Dla mnie to co tu się dzieje jest bardzo ciekawe.

Byłem jakiś czas temu na mszy w "polskim" kościele, ksiądz na kazaniu mówił bardzo ciekawie, widziałem, że ludzie słuchali z uwagą. Otóż w jednym z kościołów pod Amsterdamem rada parafialna wpadła na pomysł jak przyciągnąć młodzież do Kościoła. Wymyślili zrobić.....dyskotekę w kościele!!!! Centralnie w kościele, nie na plebanii, nie na placu kościelnym, ale w środku! W tym celu usunęli wszystkie ławki i ołtarz, zamówili didżeja do mixowania muzyki, były lasery, światła i sztuczna mgła. Miały być dwie takie próby "przyciągnięcia" młodzieży. Nasz ksiądz w rozmowie z przewodniczącym rady stwierdził, że owszem przyjdą na dyskotekę, ale do kościoła więcej nie przyjdą! Jak chcecie, żeby przyszli do kościoła to wyciągnijcie konfesjonały!!! To była ta gorzka część, teraz będzie na słodko....

Ów ksiądz był na południu Francji (to chyba jest Burgundia - ale łba siwego nie dam sobie uciąć), mówił, że po latach niszczenia i obumierania Kościoła pojawia się wiosna. Ludzie zaczynają chodzić do kościoła, kościoły się zapełniają. Jest to po części zasługą wspólnoty z Taize, a po części powrotowi do rytu trydenckiego, msza sprawowana jest w łacinie, w kościołach stoją konfesjonały i głosi się wprost co jest dobre a co złe, co jest święte a co nie, wiernym stawiane są wymagania. Okazuje się, że ludzie tego potrzebują. Tutaj wszystkim wydaje się, że każdy ma swoją prawdę, że wszystko jest OK, że każdy jest dobry, każdy dobrze postępuje.

Nawet tutaj w Amsterdamie jest kościół prowadzony przez Bractwo św. Piusa X, kościół miał być sprzedany i zamieniony pewnie na jakieś mieszkania albo biura. Teraz kościół jest pełny ludzi, a w niedziele odprawia się kilka mszy św !!!!!!!!!

Sumując moje wypociny trzeba powiedzieć, że różowo nie jest. Ale można tę sytuację zmienić - okazuje się, że bardzo prosto i bez kombinowania, bez zamieniania kościołów w sale koncertowe.

Powiem szczerze trzeba się modlić za ten Kościół - bo niedługo będą potrzebni misjonarze, którzy nawrócą drugi raz tych ludzi. Zacytuję fragment artykułu z gazety polonijnej "Niedziela.nl" " W samej tylko Brabancji w ciągu mijającej dekady zamknięto 237 z 287 kościołów" Czy trzeba coś więcej tłumaczyć?

Pojawia się pytanie co z tymi zamkniętymi kościołami? Pewnej niedzieli pozwiedzałem najbliższą okolicę Widziałem te "pozamykane kościoły", tzn one są dalej otwarte, tylko zostały przerobione na mieszkania, biura, dyskoteki... Skąd to znamy - magazyny, kina, teatry. Już to przerabialiśmy i autor (system) tych przeróbek nie przetrwał - przetrwał Kościół w sercach ludzi i ostatecznie kościół materialny. Tutaj niestety ludzie są już ateistami - są piękne fasady kościołów, ładnie utrzymane i odnowione, ale nie ma Kościoła, nie ma ludzi, którzy wierzą, chodzą do kościoła, chrzczą swoje dzieci, chowają w wierze przodków. TUTAJ JUŻ TEGO NIE MA ! Chyba, że mieszkam w innej Holandii. Oczywiście ludzie są uśmiechnięci, życzliwi, uprzejmi. Ale czasami czuję, że to jest tylko powierzchowne.

Pewnie ktoś powie, że przesadzam. Być może, ale co musi się zmienić w człowieku, żeby mieszkać w kościele? Tam się śpi, gotuje, prasuje, defekuje, kopuluje i jeszcze parę innych rzeczy - gdzie jest sacrum? Odpowiedź jest prosta -nie ma już nawet sacrum.

Tyle zostało z Holandii

Znalezione na forum Rebelya.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________