_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

piątek, 15 lipca 2011

Polonia Christiana nr 21

POLONIA CHRISTIANA

NR 21 LIPIEC-SIERPIEŃ 2011Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańaskiej im. ks. Piotra Skargi, Kraków 2011
ISSN: 1898-7877
ss. 96, oprawa miękka, cena 12,00 zł

Na Węgrzech dokonuje się niezwykły eksperyment. Fidesz Victora Orbána podejmuje oto próbę odnowy, a właściwie całkowitej odbudowy państwa na skalę niespotykaną w naszej części Europy, dotkniętej najpierw tragediami XX wieku, z półwieczem niewoli komunistycznej na czele, później zaś procesem demoliberalnego gnicia. (…) Przy wszystkich słabościach projektu Orbána, próbującego wszak się zmieścić w szeroko pojmowanym „demokratycznym konsensusie”, nie sposób szczerze i otwarcie mu nie kibicowaćtak zaczyna się tekst otwierający główny blok tematyczny lipcowo-sierpniowego numeru „Polonia Christiana”.

Z artykułów zamieszczonych w Temacie numeru dowiedzą się Państwo, co stoi u początku zmian, jakie od zeszłorocznego przejęcia władzy przez centroprawicę dokonują się w kraju naszych bratanków. Autorzy pisma rozmawiali z Węgrami, którzy są owych zmian współautorami (Miklós Soltész) bądź z życzliwością i nadzieją się im przyglądają (prof. Csaba Gy. Kiss).


Wiele amerykańskich organizacji zajmujących się prawami pacjentów, a także lekarzy jest wspierana finansowo przez koncerny farmaceutyczne. Wszyscy oni skrupulatnie strzegą informacji na temat swoich budżetów. Czy w Polsce związki pomiędzy koncernami, lekarzami i organizacjami pacjentów są bardziej przejrzyste? Niestety, wręcz przeciwnie. Przeczytamy o tym w tekście Koncerny poza kontrolą Natalii Dueholm.


Miecz – rycerska rzecz z miłości i godności wzięta, miecz to krzyż i śmierć szlachetna i święta – śpiewa bard dawnej Polski Jacek Kowalski. O symbolice i znaczeniu jednego z najbardziej charakterystycznych atrybutów średniowiecza pisze dla „Polonia Christiana” Jacek Hoga na kanwie trwającej w paryskim Musée de Cluny wystawy pt.Miecz, sposoby użycia, mit i symbol.


***************


Do nabycia w wybranych kioskach RUCH-u, KOLPORTER-a, EMPIK-ach i bezpośrednio u wydawcy

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.