_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

poniedziałek, 18 lipca 2011

Jak przyjmować Komunię świętą ?

W 214 brytyjskich parafiach odczytano list pasterski abp. Vincenta Nicholsa dotyczący szacunku i miłości do Najświętszego Sakramentu. Przewodniczący episkopatu Anglii i Walii zwrócił w nim uwagę na praktykowane sposoby przyjmowania Komunii oraz swobodę wyboru wiernych.


Arcybiskup Westminsteru napisał, że zwykłą praktyką stało się przyjmowanie Ciała Chrystusa na ręce w postawie stojącej, podobnie jak Najświętszej Krwi, która spożywana jest z kielicha, także w postawie stojącej. Hierarcha podkreśla, że tę praktykę potwierdziła watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.


Metropolita Londynu zwraca uwagę, że wierny ma pełną wolność w wyborze postawy, w której chce przyjąć Najświętszy Sakrament i może ją otrzymać na ręce lub do ust, w postawie klęczącej lub stojącej. Abp Nichols jednocześnie przypomina, że każda z tych postaw ma swe symboliczne i duchowe znaczenie, pomagające uświadomić, kogo przyjmujemy i jaką wiarę dzielimy z innymi. W liście pasterskim zaznaczono również konieczność przestrzegania przynajmniej godzinnego postu eucharystycznego oraz otrzymania odpuszczenia grzechów ciężkich.


Hierarcha zachęca do tzw. komunii duchowej osoby, które z różnych przyczyn nie mogą w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Przypomina również opinię papieskiego ceremoniarza ks. Guido Mariniego, że Benedykt XVI zachęca do przyjmowania Komunii świętej do ust i w postawie klęczącej.


AM/Wiara.pl/Radio Watykańskie


Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.