_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

czwartek, 10 października 2013

Bractwo św. Piusa X krytykuje papieża Franciszka i kanonizację Jana Pawła II


Ojciec Matthias Gaudron, główny dogmatyk niemieckiego Bractwa św. Piusa X nie zgadza się z wizją otwarcia Kościoła na inne religie, jakiego życzy sobie papież Franciszek. Skrytykował również słowa Papieża nt homoseksualizmu.

Ojciec Matthias Gaudron, główny dogmatyk niemieckiego Bractwa św. Piusa X nie zgadza się z wizją otwarcia Kościoła na inne religie, jakiego życzy sobie papież Franciszek. W wywiadzie dla Spiegel Online członek Bractwa skrytykował ponadto wypowiedzi papieża na temat homoseksualizmu. Dodał też, że za 15-20 lat Kościół w Niemczech runie ze względu na brak księży i topniejącą rzeszę wiernych.

Ks. Gaudron narzekał, że obecnie rozmowy między Bractwem a Watykanem są całkowicie zawieszone. Wskazywał, że chociaż czasami działo się tak również za pontyfikatu Benedykta XVI, to teraz sytuacja jest trudniejsza, bo Bractwu nie wolno w żadnej mierze krytykować Stolicy Apostolskiej. Abp Ludwig Gerhard Mueller, który jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary jest odpowiedzialny za stosunki z Bractwem, po prostu Bractwa nie lubi, twierdzi o. Gauldron.

Dogmatyk powiedział też, że stanowisko papieża w sprawie homoseksualizmu jest niespójne. Jego zdaniem papież zdaje się mówić, że bycie homoseksualistą jest w porządku, pomimo, że przyznaje on, że według katolickiej nauki homoseksualizm jest grzechem. Tradycjonalista wskazał, że jest to postawa nie do końca katolicka.

Ks. Gauldron wyraził też wątpliwości co do słuszności kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Jego zdaniem, przy kanonizacji pierwszego „kanonizowany” zostanie przede wszystkim Sobór Watykański II, który Jan XXIII otworzył. Z kolei Jan Paweł II miał wg dogmatyka sprawiać wrażenie, jakby wszystkie religie były sobie równe.

Piusowiec sprzeciwił się również dialogowi międzyreligijnemu w takiej formie, w jakiej jego zdaniem prowadzi go obecnie Kościół. Ks. Gauldron uważa, że katolicy sprawiają często wrażenie, jakby sami nie wiedzieli, gdzie leży prawda i chcieli jej poszukiwać wraz z przedstawicielami innych wyznań.

Pac/spiegel.de

Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.