Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

piątek, 2 września 2011

Pokora ks. Natanka

Czy ona jest kluczem do rozwiązania obecnej sytuacji kapłana z Grzechyni? O tym specjalnie dla portalu Fronda.pl z rzecznikiem Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Robertem Nęckiem rozmawia Jarosław Wróblewski.


Kuria krakowska dostała jednoznaczne wsparcie w liście Episkopatu w sprawie ks. Piotra Natanka. Jakie następne działania zostaną poczynione, aby rozstrzygnąć ten nierozwiązany problem?

- Jestem tylko rzecznikiem i nie ja podejmuję decyzję w tej sprawie.

Czy są prowadzone przez was rozmowy z ks. Natankiem?

- W momencie kiedy ksiądz jest suspendowany, to rozmowy będą prowadzone wtedy, gdy spełni to, co jest wymagane aby suspendę zdjęto.

U ks. Natanka nie widać jednak szczególnej zmiany. Jak się śledzi jego internetowe kazania to jest to bardziej kierunek wojny niż pokoju w stosunku do kardynała Dziwisza.

Dlatego za wcześnie jest dyskutowanie co będzie dalej.

W Grzechyni pojawili inni kapłani. Trwa pasowanie kolejnych szeregów Rycerzy Jezusa Chrystusa Króla, którzy wychodzą z przekazem na zewnątrz i np. w Trójmieście prowadzą akcję informacyjną. Nie niepokoi to księdza?

- Z punktu widzenia prawa kanonicznego obowiązuje taki stan rzeczy jaki jest obecnie. Nie jestem wstanie przewidzieć dalszych kroków.

Ale nie obawia się ksiądz schizmy w swojej archidiecezji?

- To zależy od tego czy ktoś chce się podporządkować w stylu św. Franciszka czy Matki Kozłowskiej od Mariawitów.

Ks. Natanek deklaruje łączność z papieżem, ale walczy z biskupem.

Przedstawicielem papieża w terenie jest biskup. Dlatego podobnie jak w wydaniu św. Franciszka lepsze jest posłuszeństwo niż nabożeństwo.

Słuchając stanowiska księdza, faktyczna sytuacja jest niezmienna, choć moim zdaniem pogarszająca się z dnia na dzień. Obraz archidiecezji na tym traci, a mnie osobiście jako katolika, ta sprawa bardzo boli.

- Mnie też to boli.

Ale czy kuria nie popełniła tutaj jakiś błędów? Wygląda na to, że samymi dekretami nie udało się sprawy załagodzić. Czy któryś z krakowskich biskupów nie powinien wybrać się do Grzechyni i porozmawiać szczerze, po ojcowsku z ks. Natankiem?

- Według mojej wiedzy były dyskusje. Na ich bazie i opinii profesorów Uniwersytetu Papieskiego, powstał pierwszy komunikat kurii. Komisja wykazała błędy teologiczne w działalności ks. Natanka.

Czyli kuria nie podejmie teraz żadnych kroków, tylko będzie czekała na pokorę ks. Natanka wobec biskupa?

- Tak. Na chwilę obecną tak.

Rozmawiał Jarosław Wróblewski

Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________