Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

czwartek, 8 września 2011

Kościoły na sprzedaż

W Holandii coraz więcej kościołów traci swoją pierwotną funkcję. Postępująca sekularyzacja społeczeństwa, a także kryzys gospodarczy spowodowały, że tylko siedem tysięcy z 19 tysięcy kościołów wciąż służy za domy modlitwy. Pozostałe spełniają już inną funkcję albo czekają na nabywcę.

Organizacja Reliplan, która od 20 lat specjalizuje się w sprzedaży monumentalnych budowli, ma w tej chwili do sprzedania 63 świątynie. Ich ceny wahają się od 250 tysięcy do 4 milionów euro.

- Nie wolno ich rozbierać, bo są częścią narodowego dziedzictwa. Zresztą to byłaby wielka szkoda, bo te budynki są piękne - mówi przedatawicielka organizacji Reliplan Mickey Bosschert. Dodaje, że jedynym wyjściem jest zmienić ich przeznaczenie.

Takimi rozwiązaniami są zainteresowane przede wszystkim instytucje z sektora kultury, ale służą również edukacji, rekreacji czy sportowcom. Zgodnie z życzeniem ich dotychczasowych właścicieli, kościoły nie mogą być przeznaczone na kluby nocne czy dyskoteki, nie mogą ich też kupić na przykład muzułmanie na meczety czy inne niechrześcijańskie organizacje religijne.

Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________