Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

środa, 28 września 2011

Modny katolik modli się po łacinie?

Msza rzymska, w starym obrządku, po łacinie jest coraz popularniejsza. - Poszukuję duchowości radykalnej, zbliżenia z Bogiem. A współczesna msza to taki fast food dla duszy. Szybkie, krzykliwe nabożeństwo z prywatnymi wynurzeniami księdza zamiast kazania - tłumaczy Arkadiusz Robaczewski.

- Zainteresowanie mszą rzymską rośnie bardzo szybko - przyznaje ks. Roman Kneblewski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. - Młodzi i wykształceni katolicy wręcz kreują modę na stary ryt. Szukają mistyki, duchowości – dodaje kapłan.

Msza rzymska trwa średnio około godziny i 10 minut (jeśli używa się kadzideł, to ok. 20 minut dłużej). Jest odprawiana w języku łacińskim, a kapłan ubrany w ornat rzymski stoi przodem do krzyża.

Do połowy lat 60. XX wieku msze w polskich kościołach celebrowane były zgodnie z rytem rzymskim (trydenckim). Jego korzenie sięgają czasów pierwszych chrześcijan, a większość modlitw powstała w średniowieczu. Po Soborze Watykańskim II liturgia została uproszczona i wprowadzono do niej języki narodowe.

Za sprawą wydanego przez Benedykta XVI dokumentu Summorum Pontificorum, katolicy, których opór budzą „nowoczesne” msze z muzyką gitarową i rozmaitymi udziwnieniami, mogą wrócić do starej liturgii.

eMBe/Se.pl

Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________