Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

czwartek, 28 marca 2013

Louis Bouyer o odnowie liturgicznej

W 1964 wybitny teolog, uczestnik Vaticanum II, współzałożyciel – wraz z Josephem Ratzingerem – pisma Communio, Louis Bouyer, pisał:

Ilu księży nawet teraz skarży się, że reforma Wielkiego Tygodnia [chodzi o reformę Piusa XII z 1955], a zwłaszcza przywrócenie Wigilii wielkanocnej, przyniosła niewiele albo nawet wcale rzeczywistych korzyści? Jakże może być inaczej, jeśli lud chrześcijański nie poznał prawdziwego znaczenia tych najświętszych celebracji Kościoła? A jakże mógł poznać, jeśli duchowieństwo jest zupełnie obojętne, a tym samym nie ukształtowane przez ducha liturgii, i w duchowości, i w nauczaniu? Przyszłość całego ruchu liturgicznego i odnowy życia Kościoła będzie zależeć – bardziej niż od reformy rytów, jakkolwiek może być ona ważna – przede wszystkim od pełnego i rzeczywistego zrozumienia, że to duchowni muszą poznać podstawy soborowego nauczania o paschalnym misterium.

Tekst znaleziony na blogu Undómë ar tindómë

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________