Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

sobota, 30 marca 2013

Śpiewy wykonywane w trakcie Liturgii Wigilii Paschalnej

W tym dniu, który uczynił Pan,
uroczystość nad uroczystościami

i Pascha nasza: Zmartwychwstanie
cielesne Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa

Martyrologium Romanum


Prezentujemy nagrania wybranych śpiewów, które mają miejsce w czasie liturgii Wigilii Paschalnej.

Uroczysty śpiew Exsultet - 

Orędzie Wielkanocne

 

Kantyk Cantemus Domino - śpiewany

po drugiej Lekcji (Wj 14,24-15,1)


Kantyk Atrende, caelum, et loquar -

śpiewany po 4 Lekcji (Pp 31,22-30)
Kantyk Sicut cervus - śpiewany

w czasie procesji to chrzcielnicy


"Chrystus Pan zmartwychwstał w nocy z soboty na niedzielę. Ta noc 'prawdziwie błogosławiona, jedyna, była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa...'. Rozumiejąc dobrze wyjątkowe znaczenie tej nocy, przodkowie nasi całym świętom nadali nazwę Wielkanocy. Podobnie jak chrześcijanie pierwszych wieków, gromadzimy się tej nocy w kościołach w radosnym oczekiwaniu na Zmartwychwstanie. Wigilia, czyli Jutrznia Wielkanocna, ma szczególną budowę, ponieważ w tę najważniejszą noc roku kościelnego odbywa się z zasady Chrzest dorosłych i odnowienie obietnic na Chrzcie św. złożonych. Wedle nauki św. Pawła Chrzest św. dokonuje wszczepienia chrześcijanina w podobieństwo śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego w pierwszych wiekach Kościoła zabiegano o to, aby katechumeni rodzili się do życia łaski i przyjmowali pierwszą Komunię św. w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Z Wigilią łączy się bezpośrednio uroczysta Msza Zmartwychwstania Pańskiego i skrócona modlitwa ranna Kościoła, tzw. Laudes. W ceremoniach Wigilii Wielkanocnej łatwo odróżniamy dwie części: 1) poświęcenie nowego światła i ogłoszenie Zmartwychwstania; 2) odrodzenie chrzestne. Uczestnicy Wigilii Wielkanocnej winni być zaopatrzeni w świece" (Mszał Rzymski, przekład polski i objaśnienia opracowali o.o. benedyktyni z opactwa tynieckiego, Poznań 1963, s. 377).

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________