______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

sobota, 26 maja 2018

Zapomniane prawdy: Kapłan jest nie tylko drugim Chrystusem alter Christus, ale jest także Ipse Christus, jest samym Chrystusem!


Zdjęcie: Catholic Sat/YouTube screensh
„Drodzy bracia w kapłaństwie, zachowajcie zawsze tę pewność: być z Chrystusem na Krzyżu jest tym, co kapłański celibat ogłasza światu! Składana przez niektórych propozycja, aby oddzielić celibat od kapłaństwa poprzez udzielanie święceń mężczyznom żonatym (viri probati), jak mówią, „z powodów i konieczności duszpasterskiej”, będzie miała poważne konsekwencje i w rzeczywistości definitywnie przełamie Tradycję apostolską. Zamierzamy skroić kapłaństwo na nasz, ludzki rozmiar, ale nie uwieczniamy, nie przedłużamy kapłaństwa Chrystusowego – posłusznego, ubogiego i czystego. Rzeczywiście, kapłan jest nie tylko drugim Chrystusem alter Christus, ale jest także Ipse Christus, jest samym Chrystusem! I dlatego, idąc za Chrystusem i Kościołem, kapłan zawsze będzie znakiem sprzeciwu!”

kard. Robert Sarah
Prefekt Świętej Kongregacji d.s. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Słowa wypowiedziane podczas kazania w trakcie Mszy Świętej na zakończenie tegorocznej Pielgrzymki Tradycji Katolickiej Paryż - Chartres.

2 komentarze:

S.Gołdas pisze...

Nu, to mnie już nie dziwi wśród księży powszechna pycha i pogarda wobec świeckich. Na marginesie: czy osobnik uważający się za Boga nie jest poważnie chory psychicznie?

Anonimowy pisze...

S.Gołdas chyba nie zrozumiał wypowiedzi kardynała. To nie chodzi o to, że ksiądz ma uważać siebie za bóstwo. Kościół widzi ten związek tak, że kiedy kapłan sprawuje liturgię to w rzeczy samej sam Chrystus ją sprawuje. Dlatego kapłan jest wezwany do naśladowania i identyfikowania się z Chrystusem w całym swoim życiu.

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.