Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

piątek, 2 grudnia 2011

Benedykt XVI: muzyka pozwala przekraczać granice i wznieść umysł ku Bogu

Na znaczenie muzyki, tego „uniwersalnego języka”, pozwalającego przekroczyć wszelkie granice i wejść w świat drugiego, a nawet wznieść umysł i serce ku Bogu zwrócił uwagę Benedykt XVI dziękując za koncert ofiarowany na jego cześć przez władze Asturii w Hiszpanii. Odbył się on w Auli Pawła VI. Wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Księstwa Asturii pod dyrekcją Maximiano Valdesa.

Papież zaznaczył, że pomimo iż na dzisiejszy koncert składały się dzieła kompozytorów różnych narodowości – obok Hiszpanów: Manuela de Falli i Isaaca Albéniza, także Niemca Richarda Straussa i Rosjanina Mikołaja Rimskiego-Korsakowa – to jednak łączy je duch hiszpański, wyrażający się w radości życia. Oprócz tego motywu, w „Kaprysie hiszpańskim” Rimskiego-Korsakowa obok śpiewów i tańców ludowych zacytowane są także popularne pieśni religijne. Są to pradawna asturyjska modlitwa, błagająca o opiekę Matki Bożej i św. Piotra, a także inny fragment, w którym pojawia się cygańska pieśń do Matki Bożej.

– To są cuda, jakich dokonuje muzyka, ów uniwersalny język, pozwalający nam przekroczyć wszelkie granice i wejść w świat drugiego, w świat innego narodu, kultury – zauważył Ojciec Święty. Dodał, że muzyka „pozwala nam nawet na wzniesienie umysłu i serca ku Innemu”, na „wzniesienie się ku światu Boga”.

philo/KAI

Źródło informacji: http://www.fronda.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________