Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

wtorek, 20 grudnia 2011

Zapomniane prawdy c.d.

"Niejeden mówi, że ksiądz jest tak samo człowiekiem jak inni ludzie. Na to ci odpowiem, że jako człowiek jest on także podobnie człowiekiem, jak i ty, ale ma on godność i władzę, którą nie wszyscy mają, i której ty nie masz, ta zaś władza w nim na cześć i uszanowanie zasługuje, a oddając jemu cześć i uszanowanie, oddajesz je jemu nie jako człowiekowi, ale oddajesz jako kapłanowi, jako osobie poświęconej, jako słudze Bożemu, jako piastunowi Pana Jezusa, jako ofiarnikowi Boga najwyższego! - jeśli w wojsku każd żołnierz jest obowiązany oddawać oznakę czci każdemu, mającemu wyższy od niego stopień czyli rangę – o ileż bardziej wszyscy chrześcijanie, mający wiarę, powinni czcić kapłanów i tę cześć na zewnątrz objawiać, przez zdjęcie czapki lub kapelusza. Rodzice powinni tego swoje dzieci słowem i przykładem swoim od najmłodszych lat uczyć, a wtedy te dzieci i swoich rodziców więcej szanować będą. I tu widać zaraz, jak rodzice swoje dzieci wychowują i czy sami są wierzący i pobożni czy nie. - Niedawno temu chodziłem po mieście Krakowie z jednym kapłanem z zagranicy, a ten widząc, ze się kapłanom rzadko kto na ulicy kłaniał, ze zdumieniem i pewnym oburzeniem powiedział: „Słyszałem, że Polacy to naród wierzący i pobożny, a tymczasem naucznie się przekonuję, że to nie bardzo prawda; bo naród, który kapłanów nie czci, nie może być prawdziwie głęboko wierzącym i pobożnym”. Jest to i moje przekonanie, i przyznam się, że ze smutkiem i boleścią to widzę, gdy dziś mało kto kapłana uczci, i niestety nawet już rzadko który student przed kapłanem czapkę zdejmuje; znak to i złego wychowania i brak dziecięcej niewinności i pobożności. - Smutne to, ale prawdziwe!

Św. Katarzyna Sieneńska powiedziała, że gdyby widziała anioła i kapłana, to naprzód cześć oddałaby kapłanowi, a potem aniołowi!..."

x. Feliks Cozel SI, „Msza Święta – jej znaczenie, korzyści, obrzędy i sposoby słuchania”

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________