Pages

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

środa, 13 listopada 2013

Z księgarskiej półki c.d. - Źródła rewolucyjnej wiary


James H. Billington

PŁONĄCE UMYSŁY

ŹRÓDŁA REWOLUCYJNEJ WIARY

Płonące umysły.  Źródła rewolucyjnej wiary

Wydawnictwo WEKTORY, Wrocław 2012
ISBN: 978-83-60562-59-8
Format: B5 , s. 738, oprawa: twarda, cena: 105,00 zł

Ta całkowicie utopijna idea stała się kołem napędowym Europy w XIX stuleciu i najskuteczniej rozprzestrzeniającą się na świecie ideologią Zachodu wieku XX. Nie jest to historia rewolucji, lecz rewolucjonistów: nowatorskich twórców nowej tradycji. Obejmuje ona okres stu dwudziestu pięciu lat od upadku rewolucji francuskiej pod koniec XVIII wieku do pierwszej rewolucji rosyjskiej z początku wieku XX. Teatr opisywanych zdarzeń stanowiła Europa epoki industrialnej, scenę główną zaś oficyny prasowe wielkich miast europejskich (…) Wiara rewolucyjna nie ukształtowała się w gruncie rzeczy pod wpływem krytycznego racjonalizmu francuskiego oświecenia (jak zazwyczaj się sądzi), ale raczej okultyzmu i niemieckiego protoromantyzmu. Wiara ta bowiem zrodziła się we Francji w epoce rewolucji w wąskim gronie intelektualistów i literatów parających się dziennikarstwem, zafascynowanych tajnymi stowarzyszeniami, a jednocześnie zapalonych zwolenników „ideologii”, pełniących funkcję świeckiego erzatzu przekonań religijnych.
(Ze wstępu autora)

James H. Billington (ur. 1929), wybitny amerykański historyk, dyrektor Biblioteki Kongresu USA, znawca kultury rosyjskiej i ruchów rewolucyjnych. Opublikował m. in. The Icon and the Axe (1966, polskie wydanie: Ikona I topór. Historia kultury rosyjskiej). Russia Transformed: Breakthrough to HopeAugust 1991 (1992) oraz The Face of Russia (1998). Wydana w 1998 roku książka Fire in the Minds of Men – Płonące umysły, to epicka opowieść o narodzinach nowożytnych ruchów rewolucyjnych, których dziełem stały się w XX wieku systemy totalitarne o nieznanej wcześniej w dziejach postaci: komunizm I narodowy socjalizm.

***

Warren H. Carroll

NARODZINY I UPADEK

REWOLUCJI KOMUNISTYCZNEJ

Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej

Wydawnictwo WEKTORY, Wrocław 2009
ISBN: 978-83-60562-27-7
Format: B5 , s. 750, oprawa: twarda, cena: 89,00 zł
do nabycia w księgarni wydawnictwa

Opierając się na imponującym materiale faktograficznym , autor przedstawia genezę, narodziny, rozwój i upadek systemu politycznego, który przewyższył wszystkie inne pod względem liczby ofiar, okrucieństw i zniszczeń, a przede wszystkim hipokryzji, albowiem swoich zbrodni dokonywał w imię szczęścia ludzkości.

Książka Carrolla jest także pasjonującą opowieścią o ludziach, gdyż to oni, nie zaś anonimowe mechanizmy dziejowe, tworzą historię. Autor pisze więc zarówno o tych, którzy poświęcili swój talent i siłę, aby budować system totalitarny odbierający innym wolność, godność i życie, o tych którzy naiwnie bądź cynicznie go popierali, jak też o tych, którzy niezłomnie z nim walczyli.


***

Karel Bartosek, Nicolas Werth, Stéphane Courtois, Andrzej Paczkowski, Jean-Louis Margolin, Jean-Louis Panné

CZARNA KSIĘGA KOMUNIZMU

ZBRODNIA, TERROR, PRZEŚLADOWANIAWydawnictwo: PRÓSZYŃSKI I S-KA, Warszawa 1999
ISBN: 83-7180-326-5
Format: B5, s. 744, oprawa: twarda, cena: 79,00 zł
Do nabycia na serwisie aukcyjnym Allegro
"Największą, niemal błogosławioną zasługą Czarnej księgi... jest wstrzymanie «miękkiego lądowania» komunizmu śmiertelnie ugodzonego, odwrócenie fali amnezji oraz historii przekreślanej i pospiesznie, i beztrosko. Nasuwa się oczywisty wniosek, który przeoczono jakoś po roku 1989 [...]: jeżeli pół wieku trwała reedukacja Niemców po pokonaniu Trzeciej Rzeszy, jeżeli przez dziesięciolecia ciągnęła się reedukacja Włochów po klęsce faszyzmu, to czemu nie przyjrzeć się bliżej, na uniwersytetach i w szkołach, w debatach i publikacjach, historii działania komunizmu wszędzie tam, gdzie uchwycił władzę?" 

Gustaw Herling-Grudziński ("Więź", czerwiec 1998)
Ważna książka skrupulatnie dokumentująca zbrodnie popełnione w XX wieku dla "dobra ludzkości". Przypomina jednocześnie, że człowiek może bronić się przed zakusami totalitaryzmu jedynie kruchym prawem do zachowania indywidualnej wolności. Przemoc zawsze pojawia się, kiedy ta fundamentalna zasada zostaje złamana w imię "dobra powszechnego" grupy, państwa lub narodu. 

Andrzej Rostocki ("Rzeczpospolita - Książki", 3-4 lipca 1999)
Czarna księga, ujmując rzecz najbardziej ogólnie, traktuje o działaniach, które bezpośrednio lub pośrednio pociągały za sobą mękę i śmierć na skalę masową - o zbrodniach przeciwko ludziom, jak to podkreśla Courtois. Autorzy przedstawiają obraz cierpień, jakie komunizm zgotował ludziom i narodom, ukazują te jego karty, na których zapisane są: masowy terror, represje, deportacje, przesiedlenia, poniżenie człowieka, deptanie jego godności, zniewolenie duchowe, ubezwłasnomyślenie...

Jest to pierwsza tak wszechstronnie udokumentowana praca, ukazująca globalny wymiar tragedii, jaka dotknęła dziesiątki milionów ofiar w Związku Sowieckim i Chinach, milionów zaś w tak małych krajach jak Kambodża i Korea Północna; zawiera liczne świadectwa, relacje, dokumenty, mapy, a także ponad 70 fotografii. Od chwili publikacji w 1997 roku przez paryskie wydawnictwo Roberta Laffonta "Czarna księga komunizmu" została przełożona na wiele języków i stała się światowym bestsellerem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz
______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________