_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

czwartek, 24 października 2013

x. dr A. Witkowiak - Decus clericorum. Etyka towarzyska dla duchowieństwa


x. dr A. Witkowiak

DECUS CLERICORUM

Etyka towarzyska dla duchowieństwa


"Decus clericorum" podaje zasady i formy współżycia z ludźmi dla duchowieństwa. Etyka towarzyska została napisana z myślą o młodzieży seminaryjnej, przygotowującej się do pracy i życia kapłańskiego. Ostatni podręcznik dobrego zachowania się dla osób duchownych w języku polskim pt. "Zwyczaje towarzyskie" ks. biskupa Pelczara ukazał się w 1931 r. i jest dziś zupełnie wyczerpany. Ponieważ nadto zwyczaje towarzyskie ulegają z biegiem czasu różnym zmianom, dlatego nowe ich ujęcie i opracowanie w ostatnich latach uważano powszechnie za konieczne. Nowe ujęcie i opracowanie zwyczajów towarzyskich dla duchowieństwa jest tym bardziej potrzebne, że w ostatnim czasie ukazało się szereg doskonałych podręczników z tej dziedziny dla osób świeckich. Etyka towarzyska została opracowana na podstawie polskiej (przede wszystkim uwzględnia powszechnie przyjęte zasady ks. bpa Pelczara) i obcej literatury przedmiotowej.

Nihil obstat
Poznań, dnia 11 kwietnia 1960 r.
(-) Ks. dr M. Wolniewicz cenzor

IMPRIMATUR
Poznań, dnia 28 kwietnia 1960 r.
(-) + Antoni Baraniak
Arcybiskup Poznański
Metropolita
(-) Ks. Lucjan Haendschke
Kanclerz Kurii Metropolitalnej

******************************************************

Książka dostępna w pliku pdf do przeczytania po kliknięciu na ikonkę

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.