_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

wtorek, 25 października 2011

Z księgarskiej półki c.d.

Jaroslav Pelikan

TRADYCJA CHRZEŚCIJAŃSKA

Historia rozwoju doktryny

Tomy I-V


Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, Kraków 2008-2010
ISBN: 978-83-233-2906-0
format: B5, ss. 2088, oprawa: miękka, cena: 196,48 zł

Tradycja chrześcijańska. Historia rozwoju doktryny pięciotomową pracą, której przyświeca jedna, przewodnia idea decydująca o strukturze i organizacji tekstu. Jednocześnie każdy z tomów pomyślany został jako samodzielna, zamknięta całość, niezależna w swej zawartości od pozostałych. Jeśli, na przykład student zajmujący się sztuką średniowieczną lub polityką w czasach Reformacji będzie chciał poznać doktrynalne podstawy przedmiotu swoich studiów, powinien sięgnąć do odpowiedniego tomu i posłużyć się nim jako samodzielną książką. Każdy tom posiada własny tytuł i, mam nadzieję, własne przesłanie. Niemniej jednak dzieło jako całość ma sprostać zuchwałemu, aczkolwiek potrzebnemu zadaniu ukazania chrześcijańskiej doktryny od jej początków do XX wieku.

Z Przedmowy do tomu I

**********

Praca ta jest godnym uwagi początkiem ważnego przedsięwzięcia. Autor zgłębia i ocenia fakty oraz oddziela je od fikcji, przyjmując naszą perspektywę jako spadkobierców wspaniałej tradycji, z której możemy czerpać wiedzę pomocną w rozwiązywaniu problemów dzisiejszych czasów. Książka stanowi wkład w odnowę chrześcijaństwa we wszystkich jego aspektach.

John Macquarrie, „New York Times Book Review”

Godne uwagi wydarzenie w życiu współczesnego Kościoła i powód do radości! Cudownie napisana książka, klarowna i nowatorska. Błyskotliwe ujęcie tematu oraz wyczerpujący dobór źródeł i materiałów.

David Larrimore Holland, „Christian Century”

Praca jest oparta na badaniach nad średniowiecznymi autorytetami i ich dziełami. Liczba źródeł wykorzystanych przez autora i jego dogłębna znajomość współczesnych opracowań przedmiotu budzą podziw, jeszcze ważniejsza jest jednak jego zdolność do uchwycenia formy i kierunku rozwoju średniowiecznej doktryny oraz – dzięki przemyślanemu wyborowi tekstów i postawieniu odpowiednich akcentów – ukazanie istoty owego rozwoju w formie jasnej i wyrazistej narracji. Nikt spośród zainteresowanych chrześcijaństwem, niezależnie od obszaru specjalizacji, nie może przejść obojętnie obok tej wyjątkowej pracy.

Bernard W. Scholz, “History”

To wielotomowe opracowanie jest lekturą obowiązkową dla studentów poznających historię rozwoju doktryny chrześcijańskiej, a także ważnym źródłem dla badaczy zajmujących się dziejami religii. Dzieło profesora Pelikana stanowi doskonały punkt wyjścia do dalszych badań w tej dziedzinie, czytelnicy zaś odnajdują w autorze swego nauczyciela i mistrza.

Marjorie O’Rourke Boyle, „Commonweal”

Wiedzę na temat ogromnego wysiłku intelektualnego najlepszych umysłów kolejnych pokoleń, jaki włożono w budowanie gmachu doktryny chrześcijańskiej, warto posiąść. Trudno o bardziej przejrzysty, interesujący i przyjazny przewodnik w tym zakresie niż to wspaniałe dzieło.

„Economist”

Jako światowej sławy teolog i historyk religii autor próbuje prześledzić ewolucję i koincydencję najważniejszych idei chrześcijaństwa zarówno z punktu widzenia optyki katolickiej, jak i prawosławnej oraz luterańskiej. Tradycja chrześcijańska Pelikana ma właściwie wszystkie zalety, jakie chciałoby się znaleźć w bardzo dobrym, naukowym materiale dydaktyczno-pedagogicznym.

Dr hab. Albert Gorzkowski, prof. UJ

Cykl Tradycja chrześcijańska. Historia rozwoju doktryny

TOM I: Powstanie wspólnej tradycji (100-600)

TOM II: Duch wschodniego chrześcijaństwa (600-1700)

TOM III: Rozwój teologii średniowiecznej (600-1300)

TOM IV: Reformacja Kościoła i dogmatów (1300–1700)

TOM V: Doktryna chrześcijańska a kultura nowożytna (od 1700)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.