_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

środa, 12 października 2011

Kard. Piacenza do księży: Kościół przetrzyma wszystko, ale nie wasz upadek

– Kościół jest w stanie przetrzymać wszystkie ataki i urągania, ale nie ostanie się, jeśli kapłani zatracą swą tożsamość, upodobnią się do świata – stwierdził kard. Mauro Piacenza szef watykańskiej dykasterii ds. duchowieństwa podczas spotkania z amerykańskimi księżmi.

Watykański purpurat przypomniał dramatyczne doświadczenia kapłanów w obozie koncentracyjnym w Dachau. Podkreślił, że po wojnie okazało się, że wszyscy więźniowie zgodnie zeznawali, iż to właśnie katoliccy księża najlepiej znosili obozowe warunki i najmocniej opierali się nazistowskiemu szaleństwu.

Kard. Piacenza mówił, że również współcześni kapłani prowadzą swą misję w niesprzyjających warunkach. – Jeśli dobrze rozumieją swe powołanie, stają się zaprzeczeniem głównych tendencji tego świata. W takiej sytuacji pojawia się oczywiście pokusa, by zredukować chrześcijańskie przesłanie do tego, co współczesny człowiek jest gotów przyjąć. Ale postawa kapłana powinna być dokładnie odwrotna – podkreślił kardynał.

Hierarcha zaznaczył, że kapłan musi podnosić człowieka do wysokości poprzeczki, którą stawia mu Ewangelia. Ostrzegł, że kapłan, który tego nie pojmuje, upodabnia się do świata i przystosowuje się do jego oczekiwań. Tym samym staje się bezwartościowy. Przestaje być zaczynem przemian.

Szef watykańskiej kongregacji przypomniał, że dziś wszyscy mówią o potrzebie reform i zmian. Rzadko jednak pamięta się o tym, że przemiany wymaga przede wszystkim ludzkie serce. – To zaś jest szczególnym polem działalności kapłana. Sakrament święceń daje mu bowiem wyjątkową łaskę, która pozwala mu wniknąć w głębię serca. Wymaga to oczywiście wielkiego taktu i równowagi. Kapłan powinien być zarazem wielki i mały, szlachetny niczym król, a prosty duchem i naturalny jak wieśniak. Nigdy nie może się uginać przed mocarzami, ale zawsze powinien się pochylać nad ubogimi i najmniejszymi – powiedział amerykańskim kapłanom prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Radio Watykańskie

Źródło informacji: http://www.piotrskarga.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.