_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

czwartek, 27 października 2011

Łacina nie tylko dla „tradsów”

Czy Msza św. w zwyczajnej formie rytu rzymskiego musi być „zwyczajna”? Byli anglikanie udowadniają, że nie.

W połowie października w Brighton w Anglii miała miejsce konferencja liturgiczna oraz uroczysta celebracja Mszy św. i nieszporów, w której uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Liturgii Łacińskiej, promującego użycie łaciny w „nowej Mszy”, oraz Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham, skupiającego byłych anglikanów, którzy na początku br. stali się członkami Kościoła katolickiego. Opublikowany ostatnio skrót wideo ze wspomnianego wydarzenia udowadnia - co dla niektórych katolików jest oczywiście banałem, choć dla innych może być szokiem - że Msza św. w zwyczajnej formie rytu rzymskiego niekoniecznie musi być sprawowana w języku narodowym i versus populum.
Inicjatywy takie jak ta są dowodem na to, że Ojciec Święty Benedykt XVI nie jest odosobniony w przekonaniu - które wyraził jeszcze jako Józef kard. Ratzinger - że „potrzebujemy nowego ruchu liturgicznego, który ożywi prawdziwe dziedzictwo II Soboru Watykańskiego”.

MO/NLM/NRL

Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.