27 października · 18:00 - 23:00
Artefakt Cafe
Topolowa 40
Kraków, Polska
Goście: o. Jarosław Kupczak OP, ks. Karol Stehlin FSSPX
Prowadzenie: Karol Kleczka KJ
Obserwując współczesne oblicze chrześcijaństwa zauważymy istnienie wielu, równolegle biegnących dyskursów religijnych. Mimo tego wyrastają one z jednego korzenia, symbolizowanego przez wyznawane zarówno w kościołach protestanckich, jak i katolickich czy prawosławnych Credo wiary chrześcijańskiej. W dyskusji, w której zabiorą głos przedstawiciel katolickiego tradycjonalizmu - ksiądz Karol Stehlin z Bractwa Św. Piusa X oraz krakowski dominikanin ojciec Jarosław Kupczak, będziemy zastanawiać się nad znaczeniem i miejscem ekumenizmu w dzisiejszym świecie. Kościół po Soborze Watykańskim II przyjął strategię otwarcia na inne wyznania, czego szczególnym wyrazem było pierwsze spotkanie przedstawicieli religii całego świata na Dniu Modlitw o Pokój w Asyżu, zainspirowane w 1986 roku przez papieża Jana Pawła II. Dodatkowej motywacji dostarczają działania jego następcy, Benedykta XVI, widoczne w wygłoszonych podczas ostatniej pielgrzymki do Niemiec przemówieniach do ewangelików.
Czym po latach jest ruch ekumeniczny? Odnosi sukcesy czy poniósł porażkę? Czy jest sens rozmawiać o ekumenizmie w rzeczywistości post-sekularnej, biorącej za dobrą monetę sytuację podziału? Czy też „epoka świecka” pociąga za sobą konieczność zjednoczenia rozmaitych wyznań pod jednym sztandarem chrześcijaństwa? Dlaczego właściwie warto podejmować dialog z przedstawicielami innych wyznań, a jeśli tak, to w jaki sposób?
W ramach przygotowania do dyskusji warto przeczytać prowokacyjny tekst Bartosza Jerzego Kaczkowskiego "Pi ar Jot Pe dwa" z ostatnich "Pressji", teka 24, s. 110-115.
Na spotkaniu będzie można kupić nowe i archiwalne teki "Pressji" w wielce promocyjnych cenach. Po spotkaniu afterparty z prowadzącym i redakcją "Pressji".
0 komentarze:
Prześlij komentarz