Nieco ponad rok temu po sieci zaczął krążyć apel o modlitwę w intencji powstania polskiego tradycyjnego bractwa kapłańskiego. Wielu z nas, wiernych przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego, ofiarnie na niego odpowiedziało i już kilka miesięcy później pojawiła się informacja, że jeden z polskich księży arcybiskupów, po wstępnych rozmowach, wyraził zgodę na erygowanie bractwa w swojej archidiecezji. Niemniej jednak ze sposobności tej - przynajmniej na razie - nie skorzystano (nie czas i miejsce, by pisać, dlaczego; nietrudno się domyślić, że powody nie były błahe). Nie oznacza to jednakowoż, że projekt zarzucono. Wręcz przeciwnie! Istnieje realna szansa, że w niedalekiej przyszłości bractwo faktycznie zostanie założone. Znowu jednak potrzeba naszej modlitwy. Więcej: prawdziwego modlitewnego szturmu - i to jak najszybciej! Sięgnijmy zatem po różańce i zawalczmy o dzieło, które służyłoby Kościołowi polskiemu w tych jakże trudnych czasach! Szczególnie dobrze byłoby, gdybyśmy zaczęli zanosić do Matki Bożej prośby w formie nowenny pompejańskiej, której odmówienie niewątpliwie kosztuje niemało trudu i poświęcenia, ale o której wiadomo także, iż jest niebywale skuteczna.
Poniżej:
I) historia tej modlitwy oraz sposób jej odmawiania,
II) sugerowane intencje (do nowenny pompejańskiej należy wybrać jedną),
III) charakterystyka bractwa, o które będziemy się modlić.
Ad. I)
Pełny widok
Ad. II)
- "Racz wstawiać się, o Najświętsza Panno Maryjo, w intencji tego, aby Pan Bóg dał w odpowiedniej diecezji biskupa życzliwie nastawionego do inicjatywy polskiego tradycyjnego bractwa kapłańskiego."
- "Racz wstawiać się, o Najświętsza Panno Maryjo, w intencji pewnego kapłana - znanego w środowisku Tradycji katolickiej w Polsce -- prosząc dla niego o to, aby Pan Bóg dał mu jak najszersze pole działania na rzecz polskiego tradycyjnego bractwa kapłańskiego."
- "Racz wstawiać się, o Najświętsza Panno Maryjo, w intencji tego, aby Pan Bóg obdarzył polski Kościół rodzimym tradycyjnym bractwem kapłańskim, które przyciągnęłoby kapłanów, kleryków i nowicjuszy, któremu dane by było odpowiednie miejsce i budynki oraz dla którego znalazłyby się środki materialne na rozwój."
Ad. III) Bractwo:
- 1. celebrowałoby liturgię rzymską przede wszystkim w formie nadzwyczajnej, jako swojej własnej, posługując wiernym przywiązanym do Mszału bł. Jana XXIII (formy zwyczajnej używałoby tylko na wyraźne polecenie ordynariusza),
- kultywowałoby tradycyjną polską pobożność oraz duchowość katolicką,
- posiadałoby ponadto następujące charyzmaty:
a) wewnętrzne:- wieczysta adoracja wynagradzająca za wszelkie zniewagi i przejawy profanacji Najświętszego Sakramentu (tj. za świętokradzkie Komunie św., brak wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, niegodnie sprawowane Msze św., etc.),- niewolnictwo maryjne wg myśli teologicznej "Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" św. Ludwika Marii Grignion de Montfort,- kult Męki Pańskiej,b) zewnętrzne:- wychowanie do przeżywania sacrum w liturgii poprzez głoszenie rekolekcji, prowadzenie misji, etc.,- prowadzenie rekolekcji zamkniętych (prawdopodobnie wg "Ćwiczeń duchownych" św. Ignacego Loyoli i/lub "Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" św. Ludwika Marii Grignion de Montfort),- opieka nad starszymi/schorowanymi rodzicami kapłanów (otwieranie domów opieki).
0 komentarze:
Prześlij komentarz