Pages

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

sobota, 21 grudnia 2013

Śmiertelne dziedzictwo Darwina
Darwinizm to nie tylko biologiczna teoria pochodzenia gatunków. Darwinizm to potężna idea, która od 150 lat zapładnia ludzkie umysły swoistym poglądem na miejsce człowieka w przyrodzie, na moralność, na rolę narodzin i śmierci.

Jak daleko sięgają idee Darwina? Czym był “darwinizm społeczny” i jaką rolę odegrał w traktowaniu ludzi z “niższych” klas społecznych i ras? Jakie skutki spowodowała eugenika, czyli “darwinizm stosowany w praktyce”? Czy darwinizm mógł być centralnym aspektem w “naukowym” światopoglądzie nazistowskim? Jaki wpływ dzisiaj wywiera na stosunek do życia ludzkiego i planowanie rodziny? Czy biologiczny darwinizm jest udowodniony naukowo?

Na pytania te odpowiada program telewizyjny z 2006 roku “Śmiertelne dziedzictwo darwinizmu” prowadzony przez D. Jamesa Kennedy’ego. Film jest naprawdę rzeczowy i bardzo ciekawy. Można go obejrzeć pod poniższymi linkami:

Program trwa godzinę. Wystąpili w nim naukowcy i autorzy książek podważających teorię ewolucji. Jest to również przegląd samej historii ewolucjonizmu i jego rosnącego wpływu na społeczeństwo, zwłaszcza od czasów Herberta Spencera. Sporo miejsca poświęcono też toczącej się w Stanach Zjednoczonych debacie o nauczaniu ewolucji w szkołach począwszy od słynnego filmu Inherit the wind (1960), poprzez strzelaninę w Columbine (1999) aż po proces w Dover (2004). Oczywiście wykazano też podstawowe braki dowodowe w biologicznej teorii Darwina.

Film został wyprodukowny dla telewizji Coral Ridge Ministries i polskie tłumaczenie ukazało się za jej zgodą.

0 komentarze:

Prześlij komentarz
______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________