Pages

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

wtorek, 10 grudnia 2013

Przeor: Msza trydencka jest niezgodna z duchem Soboru


fot. Wikimedia Commons

Do skandalu liturgicznego doszło w klasztorze serwitów w austriackim Maria Luggau. Przeor zakazał grupie pielgrzymów odprawienia Mszy w nadzwyczajniej formie rytu rzymskiego."Nie odpowiada ona duchowi Soboru”.

Mszę w nadzwyczajnej formie chciała odprawić grupa pielgrzymkowa Fatima-Initiative, która co roku pielgrzymuje do Maria Luggau. Przeor Andreas M. Baur zakazał odprawienia tzw. Mszy trydenckiej w kościele pielgrzymkwym przy klasztorze. Przeor powiedizał potem gazecie Kleine Zeitung: „Jestem przeciwny Mszy trydenckiej. Sprzeciwia się duchowi Soboru Watykańskiego II”.

W latach 2011-2012 w klasztorze nie było problemów z odprawianiem Mszy w nadzwycajnej formie. Sam przeor Baur dawał na to przyzwolenie. Jak twierdzą według portalu katholisches.info pielgrzymi z Fatima-Initiative, wówczas papieżem był Benedykt XVI i dlatego przeor zgadzał się na Mszę w nadzwyczajnym rycie.

„Według prawa kościelnego odprawianie Mszy trydenckiej jest rzeczą całkowicie dozwoloną. Zabranianie nam tego to jakiś kaprys” – powiedziała Anna Stranner z Fatima-Initiative.

Oburzony jest również ks. Siegfried Lochner, który towarzyszył pielgrzymom, by móc odprawić w Maria Luggau Mszę. „Często celebrowałem Mszę w dawnym rycie rzymskim. Takie obcesowe odesłanie wiernych przez przeora jeszcze nigdy mnie nie spotkało” – powiedział.

Przeor twierdzi, że nie jest do niczego zobowiązany. Ponadto z powodu zakazu miał być „telefonicznie nękany” przez pielgrzymów. „Nie pozwolę się do niczego zmuszać” – powiedział przeor gazecie Kleiner Zeitung.

Diecezja, na której terenie znajduje się klasztor, przyznaje przeorowi rację. „Przeor ma prawo gospodarza. (...) Gdy nie chce, żeby takie Msze były celebrowane w jego kościele, ma do tego prawo” – powiedział msgr Jakob Ibounig z lokalnej diecezji.

Pac/katholisches.info

Źródło informacji: FRONDA.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz
______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________