Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

piątek, 20 września 2013

Nieznane karty z historii Kościoła - Bitwa pod Castelfidardo


18 września
O wzgórza Castelfidardo, które piłyście ich krew i przyjęły ich popioły,

wczoraj imię wasze było nieznane, dziś stało się nieśmiertelne.
Felix Dupanloup - Biskup Orleanu
Pod koniec 1860 r., korzystając ze sprzyjającej sytuacji politycznej, Piemont postanowił zaatakować Państwo Kościelne i zająć tzw. Legacje, czyli prowincje stanowiące jego północno-wschodnią część. Wódz naczelny wojsk papieskich - generał Krzysztof Lamoriciere zdawał sobie sprawę, że jego nieliczna, słabo uzbrojona armia, nie może długo stawiać oporu świetnie wyszkolonym i wyposażonym wojskom Piemontu. Wydawało się jednak, że sprawa nie jest beznadziejna, ponieważ dyplomacja francuska stwarzała pozory, że Ojciec Święty ma w Napoleonie III sojusznika i gwaranta praw (okazało się to kłamliwą grą cesarza). Analizując sytuację strategiczną gen. Lamoriciere postanowił skoncentrować znaczną część oddziałów papieskich w nadmorskiej twierdzy Ankona. Tam zamierzał dotrwać do przewidywanej interwencji armii francuskiej, bądź austriackiej.

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________