Pages

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

poniedziałek, 16 września 2013

Ks. Marek Kaczmarek: Polska potrzebuje kapłańskiego instytutu tradycji

"Ludzie w Polsce bardzo potrzebują tradycyjnej nauki Kościoła rzymsko-katolickiego." - mówi ks. dr Marek Kaczmarek, twórca idei instytutu tradycjonalistycznego.

Jaki byłby sens powstania w Polsce instytutu kapłańskiego związanego z tradycyjną liturgią rzymską?

x. dr Marek Kaczmarek 
To samo pytanie zadał mi abp Guido Pozzo, gdy rozpoczynałem starania o powstanie takiego instytutu. Na pewno nie chodziłoby tylko o odprawianie starej Mszy świętej. Msza jest najważniejsza jednak z niej ma wypływać całe dobro duszpasterskie – posługa wobec biednych, dzieci. Niestety nie jesteśmy wychowywani pod kloszem i to co się do tej pory działo na Zachodzie przesiąka też do nas, np. w sprawach liturgii, posługi duszpasterskiej, kapłaństwa, wzoru kapłaństwa, wychowania do kapłaństwa, posługi w parafiach, aktywnego uczestnictwa świeckich, które zostało mylnie zinterpretowane. W czynnym uczestnictwie nie chodzi przecież o to, żeby każdy miał jakąś funkcję i wszyscy czuli się szczęśliwi bo każdy coś zrobił – ten niósł ampułkę, ten krzyżyk, ten świece, ten obrusik, ten hostie. Chodzi o wewnętrzne zjednoczenie się z tym co się dzieje na ołtarzu, o kontemplację.

0 komentarze:

Prześlij komentarz
______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________