Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

środa, 2 listopada 2011

Święta wojna czy ekumeniczny dżihad?



Goście: o. Jarosław Kupczak OP, ks. Karol Stehlin FSSPX
Prowadzenie: Karol Kleczka KJ

Obserwując współczesne oblicze chrześcijaństwa zauważymy istnienie wielu, równolegle biegnących dyskursów religijnych. Mimo tego wyrastają one z jednego korzenia, symbolizowanego przez wyznawane zarówno w kościołach protestanckich, jak i katolickich czy prawosławnych Credo wiary chrześcijańskiej. W dyskusji, w której zabiorą głos przedstawiciel katolickiego tradycjonalizmu - ksiądz Karol Stehlin z Bractwa Św. Piusa X oraz krakowski dominikanin ojciec Jarosław Kupczak, będziemy zastanawiać się nad znaczeniem i miejscem ekumenizmu w dzisiejszym świecie. Kościół po Soborze Watykańskim II przyjął strategię otwarcia na inne wyznania, czego szczególnym wyrazem było pierwsze spotkanie przedstawicieli religii całego świata na Dniu Modlitw o Pokój w Asyżu, zainspirowane w 1986 roku przez papieża Jana Pawła II. Dodatkowej motywacji dostarczają działania jego następcy, Benedykta XVI, widoczne w wygłoszonych podczas ostatniej pielgrzymki do Niemiec przemówieniach do ewangelików.

Czym po latach jest ruch ekumeniczny? Odnosi sukcesy czy poniósł porażkę? Czy jest sens rozmawiać o ekumenizmie w rzeczywistości post-sekularnej, biorącej za dobrą monetę sytuację podziału? Czy też „epoka świecka” pociąga za sobą konieczność zjednoczenia rozmaitych wyznań pod jednym sztandarem chrześcijaństwa? Dlaczego właściwie warto podejmować dialog z przedstawicielami innych wyznań, a jeśli tak, to w jaki sposób?

0 komentarze:

Prześlij komentarz



______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________