Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

wtorek, 30 kwietnia 2013

Zapomniane prawdy c.d.

Niektórzy ludzie nie lubią słowa „dogmat”. Na szczęście wolno im tak czynić, a co więcej, mają alternatywę. Istnieją dwie rzeczy — tylko dwie! — właściwe ludzkiemu rozumowi: dogmat i przesąd. Średniowiecze było epoką racjonalną, erą doktryny. Nasze czasy są w najlepszym razie epoką poetyczną, wiekiem przesądu. Doktryna to jasno określony punkt, przesąd jest tylko drogowskazem. Pogląd, że można jeść wołowinę, a nie należy jeść mięsa ludzkiego, stanowi doktrynę. Pogląd, że należy jeść jak najmniej wszystkiego, jest przesądem – czasami na dodatek nazywa się to ideałem.

G. K. Chesterton, What's Wrong with the World

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________