Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

poniedziałek, 26 marca 2012

Jestem pewny, że i wy czujecie dziś to samo, co ja, że powróciliśmy do domu


Rozwiązanie, jakie Benedykt XVI zaproponował dla anglikanów w postaci ordynariatu, to dobry wzorzec dla ekumenizmu". Tak uważa ks. Keith Newton, przełożony personalnej diecezji dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu przebywał on w Rzymie z pielgrzymką swych wiernych. Przy tej okazji wyraził on sceptycyzm na temat współczesnego ekumenizmu. W jego przekonaniu nie chodzi już w nim o powrót do pełnej jedności. „Dialog ekumeniczny stał się jedynie swoistą zabawą w poszukiwanie tego, co nas łączy” – twierdzi były anglikański biskup, a od roku katolicki ksiądz. W jego przekonaniu problemy te wynikają z liberalizmu, który zdominował wiele wyznań. W anglikanizmie na przykład stało się to, czego obawiał się kard. Newman. „Nie liczy się już prawda objawiona, jest tylko zbiór osobistych opinii” – mówi ks. Newton.

Podczas zakończonej wczoraj tygodniowej pielgrzymki wiernych ordynariatu odprawiano Msze w głównych bazylikach Wiecznego Miasta oraz w dawnym kościele tytularnym bł. Johna Henry’ego Newmana. „Jestem pewny, że i wy czujecie dziś to samo, co ja, że powróciliśmy do domu” – mówił wczoraj podczas Mszy w bazylice watykańskiej ks. Len Black, były pastor szkockiego Kościoła episkopalnego. W murach rzymskich świątyń rozbrzmiewały w tych dniach anglikańskie pieśni. Muzyka sakralna pozostaje silną stroną anglikanizmu. „Inni katolicy mogą się od nas wiele nauczyć – uważa 28-letni Michael Vian Clark, dyrektor chóru ordynariatu dla byłych anglikanów. – Dla nas muzyka sakralna jest bardzo ważna. Daje nam przedsmak nieba i pozwala zrozumieć, że liturgia jest darem nie z tego świata” – dodał były anglikanin.

Źródło informacji: http://liturgiczny.blogspot.com

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________