Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

niedziela, 15 listopada 2015

Konferencja Episkopatu Polski o tzw. grzechu międzypokoleniowym i uzdrowieniu międzypokoleniowym


„Jedynym grzechem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny”, który jest usuwany na chrzcie świętym – czytamy w opinii teologicznej przedstawionej przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

W tej opinii podkreśla się również, że „Kościół od samego początku naucza, że grzech jest zawsze czymś osobistym i wymaga decyzji woli. Podobnie jest z karą za grzech. Każdy osobiście ponosi karę za swój grzech. Wyraźnie pisze o tym św. Paweł w Liście do Rzymian, że „każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu” (Rz 14,12)”.

„‘Reinkarnacja grzechu’ czy też ‘przechodzenie’ grzechu na kolejne pokolenia, o którym nauczają zwolennicy ‘uzdrowienia międzypokoleniowego’, nie ma uzasadnienia ani w Piśmie św., ani w Tradycji i nauczaniu Kościoła. Tego typu bezpodstawne idee są bardzo niebezpieczne dla życia duchowego wiernych i samej doktryny Kościoła” – czytamy we wspomnianej opinii teologicznej.

W związku z tym, na wniosek Komisji Nauki Wiary KEP, który został przedstawiony podczas 370. Zebrania Plenarnego (Warszawa w dn. 6-7.10.2015) Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zakazie celebrowania Mszy świętych i wszelkich nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie z „grzechów pokoleniowych” czy o „uzdrowienie międzypokoleniowe”. Jednocześnie Biskupi polscy przypominają o różnych formach modlitwy o uzdrowienie chorych, także w ramach liturgii Mszy Świętej, celebrowanych zgodnie z przepisami liturgicznymi.


**********

Pełny tekst Opinii teologicznej komisji nauki wiary Konferencji Episkopatu Polski do przeczytania po kliknięciu w poniższy link.

8 komentarze:

Teologiczne niedorzeczności pisze...

Ksiądz Kobyliński triumfuje! Po prawie dekadzie od rozpoczęcia swojej walki z pentekostalizacją katolicyzmu.

Anonimowy pisze...

Mam wrażenie, że temat został potraktowany dość płytko. Wielokrotnie spotkałem się ze sformułowaniem uzdrowienie międzypokoleniowe, zdarzało mi się kiedyś uczestniczyć w różnych modlitwach tego typu albo zamawiać Msze o czyjeś uzdrowienie, w tym międzypokoleniowe, ale pierwszy raz słyszę termin "grzech międzypokoleniowy". Słyszałem jakiś czas temu wypowiedź jednego z polskich biskupów, który wspominał marginalnie przy rozważaniu innych spraw, że w starych dobrych czasach do seminariów duchownych nie przyjmowano kandydatów, jeśli ktoś z pokolenia dziadków był alkoholikiem. Może akurat ta praktyka jest zbyt restrykcyjna, ale jest pewne, że różne trudności emocjonalne, schematy psychologiczne czy typy osobowości itp. ciągną się z pokolenia na pokolenie - na przykład to, jak matka jest prostytutką, a ojciec gangster, to będzie to mieć swoje konsekwencje w zachowaniu dzieci i w kolejnych pokoleniach. Jak ojciec molestował seksualnie córkę, to będzie to miało negatywny wpływ na jej relacje z mężem, a potem wychowanie dzieci i ich dzieci. Rodzin zdrowych jest coraz mniej. Tego typu, a także wszystkie mniej wyraźne ciążące trudności trzeba przepracować i uzdrowić. Dobra psychologia wiele na ten temat powie. Poza tym są też sprawy duchowe obok psychologicznych, jeśli rodzice bawili się wahadełkami i po uszy cała rodzina siedziała w okultyzmie, czy to nie będzie miało wpływu na dziecko, chociażby zostało ochrzczone i poszło do pierwszej komunii? Sama praktyka modlitwy o uzdrowienie wzięta jako taka (abstrahując od konkretnych form) z pewnych trudności i postaw, które mogą na nas ciążyć, nie jest zła, a pewnie nawet wskazana. Oczywiście nie ma mowy o odpowiedzialności za grzech przodków, ale konsekwencje i niebezpośrednie skutki grzechu pozostają.

JORDAN info pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
JORDAN info pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

Może wrócimy do Biblii, gdzie jest wyraźnie napisane, że Bóg kara pewne grzechy ojców nawet i do czwartego pokolenia.

Objawienia św.Katarzyny Emmerich wyraźnie mówią, że za grzechy żydowskich ojców krzyczących pod krzyżem "Krew Jego na nas i na syny nasze", żydzi ściągneli na siEbie przekleństwo ciągnące się za nimi przez całe pokolenia.

Ponadto w Nigerii uzyskały IMPRIMATUR biskupa Ayo-Maria Atoyebi modlitwy podyktowane przez Jezusa, widzącemu BARABIE NWOYE 8 lipca 1998 roku - pod postacią nowenny - w której przez 144 dni jej odmawiania uwalniają one rodzinę lub osobę od przekleństwa za grzechy praojców.

NIE MOŻE BYĆ TAK W KOŚCIELE, ŻE JEDEN EPISKOPAT MÓWI, ŻE TAKI GRZECH NIE ISTNIEJE, A INNY BISKUP KATOLICKI DAJE IMPRIMATUR TYM MODLITWOM!

Anonimowy pisze...

Uważam ,że nie ma grzechu pokoleniowego , ale są konsekwencje uczynionych grzechów przez przodków naszych i ma to ogromne znaczenie w naszym życiu czy np. babka była okultystką , czarownicą lub też jakiś inny nasz przodek mordercą . Posługuję modlitwą wstawienniczą przy egzorcyście i zapewniam was że kim byli i jak żyli nasi przodkowie ma ogromne znaczenie i modlitwa uwolnienia od skutków grzechów naszych przodków w wielu przypadkach dręczeń , zniewoleń i lęków diabelskich skutkuje pokojem w sercu i uwolnieniem :)

Ewa Łuczyńska pisze...

Kapitalna nauka polecam wszystkim którzy mają jakiekolwiek wątpliwości a pro po skutków grzechów popełnionych przez przodków naszych na nasze życie https://www.youtube.com/watch?v=gmJ_LmstyfM

Ewa Łuczyńska pisze...

https://www.youtube.com/watch?v=rCfj622h4D8 Warto posłuchać co na temat mówi doświadczony egzorcysta !

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________