Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

wtorek, 3 lipca 2012

Polonia Christiana nr 25 i 26


POLONIA CHRISTIANA
NR 25 MARZEC-KWIECIEŃ 2012


Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańaskiej im. ks. Piotra Skargi, Kraków 2012
ISSN: 1898-7877
ss. 96, oprawa miękka, cena 12,00 zł

Świat Zachodu zbudowany na fundamencie prawdy, dobra i piękna zalewa dziś wszechogarniające kłamstwo, zło i brzydota. Zmasowany atak „ciemnej strony mocy” uderzył w miejsce najwrażliwsze – duszę dziecka. Tak piszą autorzy „Polonia Christiana” we wstępie do Tematu głównego najnowszego, 25. numeru pisma. Blok tekstów traktuje o zabawkach, filmach, grach z piekła rodem i o tym, jak niszczą one wrażliwość najmłodszych, deformując dziecięce dusze.

Artykuł „Na kolizyjnym kursie” sto lat po katastrofie Titanica opisuje nieznaną szerzej historię zatonięcia rzekomo niezniszczalnego statku, zbudowanego po to, by rzucić wyzwanie samemu Bogu.

Prof. Włodzimierz Bernacki, analizując myśl polityczną księdza Piotra Skargi, konstatuje w rozmowie z Piotrem Doerre: Odstępstwo od Rzymu prowadzić musi do upadku.

Czy komunistyczny reżim kubański znowu zyska na papieskiej wizycie w tym kraju? – zastanawia się Armando Valladares, dysydent, który opuścił wyspę-więzienie po tym, jak spędził za kratami blisko ćwierćwiecze.

Jacek Kowalski porównuje rodzimą Konfederację Barską do francuskiej Wandei: mimo różnic oba zrywy podjęte pod chorągwiami Najświętszej Maryi Panny łączy bardzo wiele.

Jak zawsze, zwiedzamy wraz z „Polonia Christiana” ojczyste strony (tym razem Rogalin) bliższe i odległe kraje (Bołszowce, Cluny, Wietnam), szukając śladów chrześcijańskiego dziedzictwa, poznajemy sztukę poświęconą chwale Stwórcy (malarstwo Fra Angelico), odsłaniamy niewystarczająco znane zakamarki naszych dziejów.

***************

Do nabycia w wybranych kioskach RUCH-u, KOLPORTER-a, EMPIK-ach i bezpośrednio u wydawcy


POLONIA CHRISTIANA
NR 26 MAJ-CZERWIEC 2012


Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańaskiej im. ks. Piotra Skargi, Kraków 2012
ISSN: 1898-7877
ss. 96, oprawa miękka, cena 12,00 zł

Najnowszy numer magazynu porusza sprawy aktualne i ważne dla Polski, Europy i świata. Piszemy o wielce prawdopodobnym rozpadzie unijnego projektu i narastającym wrzeniu wśród społeczeństw Unii Europejskiej. Opisujemy kolejną falę prześladowań chrześcijań w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Nie unikamy tematów niewygodnych, których inne czasopisma nie chcą poruszać.

Wydanie otwiera artykuł Bogusława Bajora pt. „Unia trzeszczy w szwach”. Autor zwraca uwagę, iż przy obecnej skali problemów elity niemieckie w większości nie są gotowe do wzięcia odpowiedzialności za Europę. Przeciwko strefie Schengen już otwarcie występują politycy francuscy i duńscy, natomiast coraz większą kontestację wobec brukselskiej biurokracji wykazuje Wielka Brytania.

Temat główny bieżącego numeru to cesarsko-królewskie dziedzictwo i sentymenty, które wytworzyły się przez stulecia panowania dynastii Habsburgów. Prezentujemy teksty autorstwa Piotra Doerre, Carlosa Eduardo Schaffera, Sławomira Skiby, Grzegorza Kucharczyka, a także wywiad z Piotrem Hapanowiczem, kustoszem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W numerze również, jak zawsze, teksty naszych stałych felietonistów. Grzegorz Braun przygląda się historiografii Żydów w Polsce. Z kolei Jacek Bartyzel pisze o pokusie „tradycjonalistycznego” nihilizmu.

***************

Do nabycia w wybranych kioskach RUCH-u, KOLPORTER-a, EMPIK-ach i bezpośrednio u wydawcy

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________