Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

piątek, 6 lipca 2012

Ksiądz Hans Küng nie weźmie udziału w obchodach rocznicy rozpoczęcia Vaticanum II

Ksiądz Jan (Hans) Küng, który z nominacji papieża Jana XXIII był oficjalnym ekspertem teologicznym II Soboru Watykańskiego i któremu w 1979 r. odebrano prawo nauczania w imieniu Kościoła, odrzucił zaproszenie do świętowania 50. rocznicy inauguracji obrad soboru, wystosowane przez organizatorów Katholikentagu (niem. „dzień Kościoła katolickiego”).

Władze Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) – największej, bo liczącej niemal 12 mln członków niemieckiej organizacji katolickiej skupiającej laikat – chciały, żeby ks. Küng oraz kard. Walter Kasper, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, byli honorowymi gośćmi „gali soborowej”. Cztery dni przed rozpoczęciem imprezy ks. Küng odwołał swój udział.

Niemiecki teolog uzasadnił swoją odmowę stwierdzając, że dzisiejszy Kościół kierowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI okazał się niewierny duchowi Soboru. „Miałem zaszczyt otrzymać zaproszenie, ale czy rzeczywiście ktokolwiek jest w nastroju do świętowania w czasie, gdy Kościół znajduje się w tak ciężkim położeniu?” – pyta ks. Küng w czterostronicowej odpowiedzi przesłanej organizatorom. „W mojej opinii – pisze dalej – nie ma powodu do organizowania gali soborowej, ale raczej nabożeństwa pokutnego lub pogrzebowego” (źródło: thetablet.co.uk, 17 maja 2012).

Ks. Jan Zuhlsdorf, jeden z najbardziej znanych katolickich blogerów, komentując słowa ks. Künga zapytał: „Hans, ale czy ubierzesz czarny ornat?”.

Źródło informacji: http://news.fsspx.pl/?p=1061

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________