_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

środa, 13 lutego 2013

Zapomniane prawdy c.d.

„Czyż nie powinien wstrzymywać nas od upominania bliźnich widok naszych własnych braków i ułomności? Czyż nie jest hipokryzją żądanie tego, czego się samemu nie zachowuje, i czy nie zakazują tego nawet słowa św. Pawła „w czym… drugiego sądzisz, potępiasz samego siebie, bo co osądzasz, to samo czynisz”(Rz. 2,1). Mądrze na ten zarzut odpowiada św.Tomasz: „Aby móc upominać, należy mieć zdrowy sąd, a tego nie traci się od razu przez grzech.” Choćby więc ktoś widział własne ułomności; a posiadamy je wszyscy, którzy pochodzimy od Adama i Ewy; to nie znaczy, że zupełnie zatracił zdrowy rozsądek i nie ma prawa innych ostrzegać przed złem, które dostrzega w ich postępowaniu.”

o.Jacek Woroniecki OP, Katolicka Etyka Wychowawcza II/2

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.