Pages

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

piątek, 10 stycznia 2014

Nowa książka ks. Jacka Bałemby


Ks. Jacek Bałemba SDB

UNIŻENIE PRZED CHRYSTUSEM
FUNDAMENTALNYM WYRAZEM UZNANIA
JEGO KRÓLEWSKOŚCI

okladkaUniżenie

Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu, Warszawa 2014
ISBN ISBN 978-83-86535-63-7
Format A5, s. 48, oprawa: miękka, cena 10,00 zł
można zamówić pisząc na adres savoir@savoir-vivre.com.pl 

Opracowanie nawiązuje do kultu Chrystusa Króla i podkreśla postawę uniżenia jako niezbędny i podstawowy wyraz uznania królewskiego Majestatu Chrystusa. Jako istota cielesno-duchowa katolik nie może zaniedbać zewnętrznych gestów, które są równie ważne, jak wewnętrzne usposobienia serca. Wątek tym ważniejszy, że dzisiaj często banalizowany i marginalizowany przez niektórewpływowe środowiska. W tym kontekście ukazuje się jasno sens takich gestów, jak pokłon i klękanie.FRAGMENT WSTĘPU 

„Cenną pomocą w skutecznym organizowaniu usprawiedliwionej obrony Wiary będzie między innymi gromadzenie dokumentów Magisterium Kościoła, Pisma Świętego (np. wersja łacińsko-polska) oraz dzieł apologetycznych wielkich Świętych Kościoła Rzymskokatolickiego. Wśród dokumentów Magisterium znajdziemy taką perełkę jak encyklika papieża Piusa XI Quas primas o społecznym panowaniu Jezusa Chrystusa. Znawcy tematu twierdzą, że Quas primas jest najbardziej przemilczaną encykliką w dziejach Kościoła i nawet dzisiaj w pewnych środowiskach można być «ofukniętym» za jej przypominanie. Nie zawsze tak było. Polska w roku 1937 zorganizowała przełamanie blokady milczenia o Quas primas, organizując w Poznaniu Pierwszy Międzynarodowy Kongres Chrystusa Króla, któremu przewodniczył jako legat papieski Sługa Boży kardynał August Hlond, prymas Polski. Po wielu dekadach, w ramach uprawnionej obrony Wiary i Tradycji, 15 czerwca 2013 roku w Krakowie odbyło się sympozjum poświęcone społecznemu panowaniu Chrystusa Króla. To Sympozjum stało się również miejscem przełomu, który polegał na intelektualnej diagnozie ruiny wielu dziedzin życia w Polsce.

Pośród wielu znakomitych odczytów i wykładów poczesne miejsce zajmuje referat Ks. Jacka Bałemby SDB Uniżenie przed Chrystusem fundamentalnym wyrazem uznania Jego krolewskości. Wszyscy spontaniczni obrońcy Wiary Świętej znajdą tu odpowiedzi i podpowiedzi, jak skutecznie promować królowanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Pragnę też zwrócić uwagę Szanownego Czytelnika na inne teksty i wypowiedzi tego skromnego polskiego Salezjanina. Pod osłoną surowej metodologii, cierpliwego wywodu i powściągliwej narracji znajdziemy soczyste owoce żywej wiary, skarby pobożności i wytchnienie dla katolickiej duszy. Nie dziw się, że będę promował te dzieła. Zawierają one i bogactwo Pisma Świętego (podane w monstrancji języka liturgii świętej), i bogactwo Magisterium Kościoła (który, jak wiesz, istniał również przed rokiem 1957). Autor Elementarza katolika, Uniżenia przed Bogiem centralną kwestią kultury przyprawia o drżenie sumienia niejedną polską duszę, kiedy opisuje postawę klęczącą podczas przyjmowania Komunii Świętej”.

SPIS TREŚCI

   Ks. Leopold Powierża CSMA, Słowo wstępne
   Uniżenie przed Chrystusem fundamentalnym wyrazem uznania Jego królewskości
   1. Elementarne umocowania merytoryczne i metodologiczne
   2. Tożsamość Chrystusa Króla w Słowie Bożym i doktrynie Kościoła
   3. Tożsamość Chrystusa Króla w liturgii Kościoła
   4. Uniżenie przed Chrystusem Królem
   5. Postawa klęcząca elementarnym wyrazem uniżenia przed Chrystusem Królem
   6. Apel do katolickich środowisk
   7. Konkluzja
   Te Deum laudamus
   Bibliografia

0 komentarze:

Prześlij komentarz
______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________