_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

środa, 1 czerwca 2022

Nabożeństwo majowe - kiedy i dlaczego się odprawia?

 


Maj to miesiąc, który w całości jest poświęcony Maryi Pannie. Dlatego też nazywany jest przez katolików "miesiącem maryjnym" nie tylko ze względu na codzienną celebrację i wychwalanie jej wizerunku, lecz również z uwagi na dużą ilość uroczystości w tym miesiącu ku czci Matki Bożej tj. Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski itp. Wówczas w godzinach popołudniowych odprawiane jest nabożeństwo majowe, świątynia ozdobiona jest pięknymi kwiatami, a przydrożne kapliczki zrzeszają wielu wiernych. Dlaczego warto ją sprawować? Jaką treść ma Litania Loretańska? 

Czym jest nabożeństwo majowe? 

Historia głosi, że pierwsze nabożeństwo majowe w Polsce miało miejsce w 1837 (jest to okres zaborów) w kościele katolickim św. Krzyża w Warszawie. Ta jedna z najstarszych tradycji była znana ówcześnie tylko na wschodzie już w XV wieku. Uroczystość zachwyciła katolików i bardzo szybko zachęciła do sprawowania jej w każdym kościele. Obecnie zarówno w miastach, jak i małych miejscowościach nabożeństwo majowe odprawiane jest zazwyczaj wieczorem. W niektórych rejonach zachował się zwyczaj spontanicznego gromadzenia się wokół udekorowanych kapliczek i oddawania czci Najświętszej Królowej. 

W jaki sposób przebiega nabożeństwo majowe? 

Zdjęcie pochodzi ze strony:
Ornat biały z symbolami
eucharystycznymi/207B
(klerus.pl)
Najważniejszą częścią całej uroczystości jest śpiewana lub mówiona Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, w czasie której Matka Chrystusa jest wychwalana i proszona o modlitwę za wiernymi. W trakcie trwania nabożeństwa majowego można również dostrzec takie elementy, jak odmawianie modlitwy "Pod Twoją obronę". Następnie rozważana jest modlitwa św. Bernarda, po czym przystępuje się do odśpiewania pięknych pieśni tj. "Już majowe świecą zorze", "Chwalcie łąki umajone", "Była cicha i piękna jak wiosna". Często zdarza się również, że wierni śpiewają średniowieczną pieśń pt. "Bogurodzica". Na zakończenie kapłan błogosławi wszystkich przybyłych i udziela odpustu. Nabożeństwa majowe wymagają od duchownych nałożenia odpowiedniego stroju, który podkreśla uroczysty charakter rozważania. Księża w tym okresie noszą białe szaty, symbolizujące czystość, wieczną radość i wierność.

Historia majówek 

Tradycja nabożeństw majowych sięga aż V wieku, kiedy to w Kościele Wschodnim zaczęto śpiewać pieśni oddające hołd i cześć Maryi. Na przełomie XIII i XIV wieku Alfons X - władca Kastylii i Leónu wprowadził ten kult w Kościele Zachodnim. Był to człowiek bardzo religijny, nakłaniał swoich poddanych do skupiania się i śpiewania pod kapliczkami i figurkami przedstawiającymi postać Matki Bożej, a także sam napisał na cześć Maryi około 420 pieśni. Warto również wspomnieć, że przez kilka wieków nabożeństwa majowe miały charakter ludowy i były odśpiewywane przez ludzi przy pięknie ozdobionych kapliczkach, obrazach Matki Przenajświętszej itp. Pierwsze nabożeństwo majowe było zorganizowane przez jezuitę o. Ansolaniego w 1713 roku. Ojciec tak zwanych "majówek" organizował w kaplicy w Neapolu śpiewy pieśni maryjnych, po czym zakończył ceremonię błogosławieństwem i Najświętszym Sakramentem. Włoski jezuita o. Muzzarelli kontynuował tradycję ojca Ansolaniego i na stałe wprowadził sprawowanie nabożeństw majowych w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus oraz jako pierwszy odprawił je w Paryżu. W tym czasie papież Pius VII nabożeństwo majowe obdarzył odpustami zupełnymi. 

Litania Loretańska 

W nabożeństwach majowych biorą udział wszyscy, którzy chcą podziękować Maryi za otrzymane łaski lub pragną powierzyć jej swoje troski i prosić o wstawiennictwo. Jednakże ta piękna litania to nie tylko prośba o pomoc, lecz także wysławianie i składanie jej hołdu. Treść Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny brzmi następująco: 

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson. 
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas. 
Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami. 
Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami. 
Duchu Święty Boże - zmiłuj się nad nami. 
Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami. Święta Maryjo, módl się za nami 
Święta Boża Rodzicielko, 
Święta Panno nad pannami, 
Matko Chrystusowa, 
Matko łaski Bożej, 
Matko nadziei, 
Matko nieskalana, 
Matko najczystsza, 
Matko dziewicza, 
Matko nienaruszona, 
Matko najmilsza, 
Matko przedziwna, 
Matko dobrej rady, 
Matko Stworzyciela, 
Matko Zbawiciela, 
Matko Kościoła, 
Matko miłosierdzia, 
Panno roztropna, 
Panno czcigodna, 
Panno wsławiona, 
Panno można, 
Panno łaskawa, 
Panno wierna, 
Zwierciadło sprawiedliwości, 
Stolico mądrości, 
Przyczyno naszej radości 
Przybytku Ducha Świętego, 
Przybytku chwalebny, 
Przybytku sławny pobożności, 
Różo duchowna, 
Wieżo Dawidowa, 
Wieżo z kości słoniowej, 
Domie złoty, 
Arko przymierza, 
Bramo niebieska, 
Gwiazdo zaranna, 
Uzdrowienie chorych, 
Ucieczko grzesznych, 
Pociecho migrantów, 
Pocieszycielko strapionych, 
Wspomożenie wiernych, 
Królowo Aniołów, 
Królowo Patriarchów, 
Królowo Proroków, 
Królowo Apostołów, 
Królowo Męczenników, 
Królowo Wyznawców, 
Królowo Dziewic, 
Królowo Wszystkich Świętych, 
Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta, 
Królowo wniebowzięta, 
Królowo Różańca świętego, 
Królowo Rodzin, 
Królowo pokoju, 
Królowo Polski, 
Królowo świata. 
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. 
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. 
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.   

Podsumowanie 

Nabożeństwa majowe odprawiane są przeważnie wieczorem, jednakże nie ma wskazanej konkretnej godziny. Maj to piękny miesiąc, który warto przeznaczyć na oddawanie czci Przenajświętszej Matce, aby za jej wstawiennictwem otrzymać upragnione łaski od Boga.


_________________________

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
_________________________

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.