_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

poniedziałek, 22 czerwca 2015

8 rzeczy w które NIE WOLNO się ubrać do Kościoła. Nawet gorącym latemIm więcej stopni Celsjusza wskazują termometry w późnowiosenne niedziele, tym świadkami większego zgorszenia stają się wierni polskich kościołów. Krótkie spódniczki, dekolty, odsłonięte ramiona, krótkie spodenki – coraz częściej ubrani w ten właśnie sposób chodzimy uczcić Pamiątkę Śmierci Pana Jezusa. To naprawdę woła już o pomstę do nieba.

Oto czego zdecydowanie nie powinniśmy zakładać wybierając się na Mszę Świętą. Zupełnie nie jest przy tym ważne, czy na zewnątrz jest 28 czy 37 stopni, nie jest też ważne czy po/przed Mszą wybieramy się nad jezioro, do restauracji czy na grilla. Nie zakładamy i już:


Kobiety:

1. Krótkie sukienki lub spódniczki

Jak sprawdzić, czy sukienka lub spódniczka, którą mamy ochotę ubrać jest zbyt krótka aby założyć ją do Kościoła? Wystarczy usiąść! Gdy siedzimy sprawdźmy, czy mamy przykryte kolana. Jeśli nie, oznacza to, iż musimy wrócić do szafy i poszukać dłuższego stroju.

Dlaczego to takie ważne, aby przykryć kolana? Wczujmy się w księży i służbę liturgiczną – przecież fakt, iż założyli oni sutanny czy alby nie oznacza, że przestali być mężczyznami. Odsłonięte kolana przyciągają niestety ich wzrok, więc fakt, że zmuszamy ich do walki z „uciekającymi oczami” zamiast na służbie ołtarza, jest naszym przewinieniem. I nie jest żadnym usprawiedliwieniem znalezienie sobie miejsca z dala od oczu księdza – w ostatnich ławkach również siedzą mężczyźni, im również należy pozwolić skupić się wyłącznie na Bogu.

2. Krótkie spodenki i duży dekolt

Wszystkie zalecenia dotyczące punktu pierwszego odnoszą się także do popularnych wśród młodych dziewcząt krótkich spodenek czy tak zwanych shortów. Różnica między sukienką a szortami jest jednak zasadnicza – tych drugich nie powinno się nosić w ogóle, chyba że we własnym ogrodzie. Ostatnimi czasy coraz więcej kobiet uznaje tego typu ubiór - niewiele różniący się obfitością od bielizny - za odpowiedni do wyjścia z domu. Doprawdy jednak kościół jest ostatnim miejscem w którym należałoby prezentować kawałek swego udźca, choćby nie wiem jak zgrabne miałybyśmy nogi.

Z coraz powszechniejszym brakiem wstydu wiąże się też brak jakiejkolwiek refleksji dotyczącej eksponowania dekoltu. Ten najbardziej wydawałoby się elementarny wyraz skromności, jakim jest zakrycie piersi wydaje się dziś młodym kobietom mocno nieoczywisty. Przypomnijmy więc – przychodzicie uczestniczyć w Najświętszej Ofierze a nie w zabawie w remizie.

3. Widoczna bielizna – górna i dolna

Modne są również – co dość niezrozumiałe, ale to nie jest tekst na ten temat – bluzki trzymające się na jednym ramieniu oraz spodnie z bardzo niskim stanem. Oba te rodzaje garderoby nastręczają problemów moralnych i estetycznych – a z nimi szczególnie w kościele nie chcemy mieć przecież nic wspólnego. Ubierając się więc na Mszę Świętą lub inne nabożeństwo absolutnie nie bierzmy pod uwagę bluzek z jednym rękawem, bluzeczek z cieniutkimi rękawkami czy topów bez rękawów! Prócz tego, że odsłaniają ramiona, pokazują też światu nasze ramiączka od biustonosza.

Zwróćmy również uwagę na zakładane przez nas spodnie. Pamiętajmy, by nie wybierać biodrówek i innych spodni z niskim stanem. Dlaczego? Osobom, które dawno nie były w kościele przypomnę – tam się dość często klęka. Przy klęknięciu osoby siedzące w ławkach za nami lub stojące w naszej okolicy narażone mogą być na widok naszej dolnej bielizny. Zapewne byśmy tego nie chciały, a nawet jeśli z jakichś powodów jest nam to obojętne – inni modlący się z pewnością przyszli patrzeć na co innego.

4. Gołe nogi, widoczne brzuchy, klapki i ubrania prześwitujące

Choćby nie wiem jak było gorąco, nie eksponujmy w kościele takich części ciała jak brzuch, ramiona czy plecy. Tak zwane ubrania prześwitujące w tych miejscach, choć być może zapewniają fizyczny komfort przy upalnej pogodzie, zapewniają jednocześnie ogromny dyskomfort jeśli chodzi o moralność.

Musimy pamiętać, że kościół jest kościołem, a nie na przykład plażą. Klapki, japonki i tego typu obuwie są zapewne odpowiednim ubiorem na spacer po piasku, ale niekoniecznie na Mszę Świętą. Kobieta, która została dopuszczona do czytania Pisma Świętego powinna dawać tym lepszy przykład – wymaga się od niej, by nie tylko dostosowała się do wszystkich powyższych punktów, ale także miała na nogach rajstopy. Gołe nogi nigdy nie było bowiem oznaką szacunku dla gospodarza miejsca.

5. Obcisłe stroje

Z tego samego powodu dla którego nie powinnyśmy nosić wyżej wymienionych ubrań, na Mszę Świętą nie należy także zakładać odzieży obcisłej. Jeśli już czujemy jakiś niejasny przymus by założyć na siebie leginsy, obcisłą bluzkę czy opinające dżinsy, nie zakładajmy ich do Kościoła!

Mężczyźni:

1. Krótkie spodenki

Polscy mężczyźni coraz częściej uprawiają latem coś na kształt turystyki kościelnej. Nie chodzi jednak o zwiedzanie kościołów, ale o ubieranie się na Mszę Świętą jak turysta na plażę. Krótkie spodenki nie są przecież strojem, który należałoby wybrać na okazję, jaką jest spotkanie ze Zbawicielem.

Poza tym, dorosły mężczyzna w krótkich spodenkach? Czy to licuje z powagą ojca rodziny?

2. Koszulka typu T-Shirt

Trudno spodziewać się, by polski mężczyzna, wychowany przez polską matkę, ewentualnie mający polską żonę nie miał w domu choćby jednej porządnej koszuli! Jednak przypatrując się męskim strojom w kościołach w miesiącach wiosennych i letnich wydaje się, że przychodzą do nich głównie kawalerowie wracający ze spaceru z psem.

T-shirt to strój dobry na rower, jogging czy koszenie trawy, a nie do kościoła!

3. Spodnie z niskim stanem

W ramach feminizującej się męskiej mody, mężczyźni coraz częściej noszą spodnie typu biodrówki i spodnie z niskim stanem. Przy klęknięciu niestety, widać wszystko. Nikt tego oglądać nie chce, szczególnie w kościele.

Ubierając się latem do kościoła myślmy w następujący sposób – w co ubrałbym się na spotkanie z Królową Brytyjską? Ubierzemy leginsy i japonki? T-shirt i klapki? A potem uświadommy sobie, że Wielkość, Godność, Chwała i Majestat Chrystusa – Króla Wszechświata – są nieskończenie większe niż jakiegokolwiek ziemskiego monarchy.

Źródło informacji: http://www.pch24.pl

9 komentarze:

Małgorzata Włodarczyk pisze...

Co kobieta robi w prezbiterium podczas liturgii????
Nie dziwmy się, że teraz żądają udziału w kapłaństwie sakramentalnym skoro wcześniej pozwolono diabłu na zwycięstwo dopuszczając kobietę do udziału w liturgii.
Dobrze jak każdy zna swoje miejsce w kościele w świecie i nie rości sobie prawa do zajmowania tego, które nie jest dla niego, wówczas mamy względny porządek, a na tym powinno chyba wszystkim zależeć.
W sprawie skromności i przyzwoitości strojów polecam artykuły w nr nr 4 i 5 z 2001 r. oraz 6 z 2002 r. dwumiesięcznika "Zawsze Wierni Prawdzie katolickiej- Prawdzie Jedynej".

Unknown pisze...

Nie będę tego nawet komentować. To jest żałosne. Dla osób które tak uważają polecam islam- serio, odnajdziecie się tam.

Unknown pisze...

Bardzo mądre rady Dziękuję

Anonimowy pisze...

Przepraszam, ale zawsze krótkie spodnie są dopuszczalne o ile sa przed kolano. tzw. skautówki lub po prostu mundurowe. Jeśli uważacie że to nie przystoi to zobaczcie zdjecia mundurów angielskich czy innych formacji.
Ważne aby były to spodnie za kolano lub lekko przed, nie za luźne (azjatyckie) i nie obcisłe. To wszystko.

Unknown pisze...

Bzdura
Jeszcze nie widziałam nikogo na audiencji u papieża w krótkich spodniach A Bóg jest Królem Królów.

Unknown pisze...

mam wrażenie czytając to że nie potraficie skupić się na modlitwie wierni słudzy tylko za nogami tylkami i dekoltami patrzycie....nie ładnie

Anonimowy pisze...

Popieram w 100%Swieta Prawda

Anonimowy pisze...

Mam wrażenie że pisząc to nie rozumiesz tego o czym jest mowa w artykule Przecież jak będzie odpowiedni strój to nikt nie będzie zmuszony do oglądania dekoltów czy gołych ud no chyba że ktoś po to idzie do kościoła zamiast oddawać cześć i chwałę Bogu Już małym dziewczynkom powinno być to mówione że kościół to nie miejsce na pokaz mody ale obowiązuje strój estetyczny i skromny ale cóż wymagać od dziecka skoro niejednamamuska tak się wystroi jakby w domu nie miała lustra albo została pozbawiona samokrytyki

Anonimowy pisze...

Ciekawe co Bóg Ci na to powie. Pewnie pogłaszcze po główce mówiąc dobrze dziecko że chodzisz byle jak ubrana do mojej Świątyni i odbierasz mi nslezna Chwale. Może w ramach nagrody za zgorszenie zasiądziesz jeszcze na moim Tronie. A gdzie u ciebie pokorą we wszystkim. To Ty chcesz rządzić Bogiem i Jemu stawiasz warunki co do ubioru. To Bóg ma się Tobie podporządkowana p bo przeciez to Ty jesteś Bogiem i to przed tobą Bóg tego świata ma klękać. Zamiast uznać w pokorze że popełniam błędy i będę się ubierała godnie do Kosciola to śmiesz stawiać swoje warunki.. Tyle tylko ze na swoją szkode

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.