_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

środa, 2 marca 2016

Ewolucja to teoria, a dewolucja to fakt. Kilka słów o nowej książce prof. Giertycha


Po wydanej kilka miesięcy temu książce pięciu amerykańskich naukowców p.t. "Zbadaj ewolucję", która przedstawiała argumenty za i przeciw neodarwinizmowi, wydawnictwo Fronda daje nam do ręki kolejną książkę poruszającą zagadnienia ewolucjonizmu. Tym razem jest to pozycja krytyczna autorstwa znanego od wielu lat przeciwnika teorii ewolucji, profesora Macieja Giertycha p.t. "Ewolucja Dewolucja Nauka". Powstanie książki związane jest z zorganizowaną przez autora, wówczas eurodeputowanego konferencją w Parlamencie Europejskim z dnia 11 października 2006 roku na temat nauczania teorii ewolucji w szkołach Europy. Dzięki temu książka ma charakter podręcznikowy. Składa się z 6 bogato ilustrowanych rozdziałów.

1. Teoria ewolucji
2. Informacja w biologii
3. Sprzeciw wobec teorii ewolucji
4. Teoria ewolucji a etyka
5. Teoria ewolucji a religia świata
6. Dewolucja

Pierwsze dwa rozdziały książki to popularnonaukowy wykład na temat osiągnięć współczesnej nauki na temat początków stworzenia. Mamy tutaj omówioną teorię doboru naturalnego i darwinowskie drzewo życia, krytyczną rolę mutacji w ewolucji organizmów żywych, a także badania współczesnej paleontologii, sedymentologii, stratygrafii, które wbrew obiegowej opinii nie tylko, że nie potwierdzają teorii ewolucji ale dają mnóstwo dowodów wykazujących stojący za nią dogmat ideologiczny. W kolejnym rozdziale autor rozprawia się z tezą, że przeciwnicy ewolucji to w większości ignoranci i naukowi dyletanci. A jak jest naprawdę?. Wbrew obiegowej opinii to ludzie będący specjalistami w dziedzinach nauk ścisłych byli największymi przeciwnikami ewolucji. Autor przytacza tutaj słowa wielu noblistów m.in. Marconiego, Carrela, Chain'a, Urey'a. 
------------------------------------------------------------------------------------------- 
W chwili obecnej nauka nie zna żadnego takiego genetycznego procesu, który mógłby wytworzyć zmiany konieczne dla spowodowania ewolucji 
Sir Peter Medawar (1915-1987)
Nobel w dziedzinie medycyny w 1960 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Najbardziej kontrowersyjną częścią książki jest rozdział poświęcona związkom ewolucji i etyki. Autor omawia tutaj wpływ darwinowskiej teorii ewolucji z promowaną  przez Rzeszę Niemiecką polityką eugeniczną czyli eliminowaniem ze społeczeństwa ludzi chorych, starych czy nieodpowiadających pewnym cechą i wzorcom etnicznym. Profesor pokazuje, że to co wydarzyło się w hitlerowskich Niemczech swoje początki miało w środowiskach naukowców eugeników w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. I jak zauważa również dzisiaj nie gdzie indziej ale w świecie nauki i chyba nie przypadkowo pośród ewolucjonistów można usłyszeć takie opinie "(...)nikt nie chce być w zgodzie z jakąkolwiek opinią Hitlera, ale czas najwyższy, by odrzucić taką postawę: 'Jeżeli można hodować bydło na wydajność mleka, konie na szybkość biegu, a psy na zdolności pasterskie, z jakichże powodów miałoby być niemożliwym hodowanie ludzi na zdolności matematyczne, muzyczne czy atletyczne."  (R. Dawkins, Sunday Herald z 19 listopada 2006 r.) 

Na koniec autor zabiera nas w świat przeciwników ewolucji. Mamy okazję przekonać się, że wbrew narracji ewolucjonistów, w której po jednej stronie stoi świat nauki a po drugiej chrześcijańscy fundamentaliści rzeczywistość jest całkiem inna. Jak dowodzi autor teoria ewolucji jest krytykowana nie tylko przez wielkie Kościoły chrześcijańskie jak katolicyzm i prawosławie ale także poprzez protestanckie denominacje i wspólnoty ale i wielkie religie świata takie jak Judaizm, Islam czy Hinduizm. Oczywiście największy opór ewolucjonizm wzbudza wśród denominacji protestanckich zwłaszcza biblijnych. Autor wymienia tu Henrego M. Morrisa i jego Ośrodek Badań Naukowych nad Stworzeniem. Wśród prawosławnych wymienia śp. o. Seraphin Rose, autora książki "Księga Rodzaju. Stworzenie.i wczesny człowiek". Wśród katolickich antyewolucjonistów autor omawia działający w USA, Kolbiański Ośrodek Badań nad Stworzeniem i brytyjskie Towarzystwo Pochodzenia Światła. Wśród przedstawicieli innych religii mamy tutaj wyznawcę Allaha, Adnana Oktara, który uważa, że ewolucja jest bezpośrednio związana ze złem pochodzącym z materializmu, komunizmu, nazizmu i buddyzmu ale także wyznawców Wed M.A Cremo i R.L. Thompsona. Nie zabrakło także przedstawiciela judaizmu, prof. Lee M. Spetnera.  Po podsumowaniu tych głosów sprzeciwu ze strony przedstawicieli świata religii autor podejmuje temat stosunku Kościoła katolickiego do teorii ewolucji. 

Książkę kończy rozdział dewolucja, czyli wielkie wymieranie gatunków trwa. Wbrew temu co twierdzą ewolucjoniści liczba gatunków nie będzie rosnąć tylko maleć. DRODZY PAŃSTWO EWOLUCJA TO TEORIA, DEWOLUCJA TO FAKT.

Książka pięknie wydana. Zawiera mnóstwo zdjęć i ilustracji, które pomagają zrozumieć tekst. To małe cudo powinno obowiązkowo trafić do wszystkich gimnazjów, liceów a także do naszych duszpasterzy, apologetów i wszystkich zaangażowanych katolików. 


PRZECZYTAJ FRAGMENT

------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

„ZAŁOŻENIE, że życie powstało przypadkowo niczym się nie różni od rozumowania, że tornado przechodzące przez samolotowe złomowisko potrafi złożyć boinga 747, gotowego do lotu.” 
Sir Fred Hoyle, astronom, The Intelligent Universe, 1983
------------------------------------------------------------------------------------------- 

BRAKUJĄCE OGNIWO
O postulowanych przez Darwina brakujących ogniwach wiemy tylko tyle, że są nadal brakujące. Dlaczego większość kopalnych odkryć, które miały potwierdzić teorię ewolucji, okazały się albo pomyłkami, albo ewidentnymi fałszerstwami?

MUTACJE
DNA jest jak zapis programu komputerowego. Może się sam przypadkowo zepsuć, ale się sam nie naprawi. Dlaczego genetyka nie potrafi dostarczyć dowodów na ewolucję?

WIELKIE WYMIERANIE
Dlaczego nie jesteśmy w stanie zaobserwować ewolucji, natomiast na co dzień śledzimy w mediach proces odwrotny – postępującą dewolucję; stałe wymieranie gatunków i degradację biosfery?

WIELKIE KATASTROFY
Dlaczego wciąż odnajdywane są skamieniałe drzewa, które utkwiły pomiędzy warstwami geologicznymi, odległymi od siebie o miliony lat? Czy czekały kilka milionów lat na powolne zasypanie? A może zostały zasypane w ramach jakiejś globalnej katastrofy, zmieniającej warunki życia na całej planecie?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nic nie wskazuje na to, by w ciągu ostatnich 150 lat darwinowska hipoteza ewolucji stała się teorią naukową. Stała się natomiast z pewnością obwarowanym gołosłownymi stwierdzeniami dogmatem ideologicznym, nieznoszącym jakiejkolwiek dyskusji naukowej i podawanym "do wierzenia" we wszystkich systemach edukacyjnych świata. Książka niniejsza się temu przeciwstawia,
Prof. dr hab. Władysław Chałupka,
Instytut Dendrologii PAN, Kórnik. 
Książka jest na wysokim poziomie i dostarczy zainteresowanym ewolucją wiele poważnych argumentów, z czego się bardzo cieszę. Interesujący jest zwłaszcza rozdział, który omawia krytyczną rolę mutacji w ewolucji organizmów żywych.  
Prof. dr hab. Marek Jerzy,
emerytowany profesor zwyczajny
bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej
i poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
------------------------------------------------------------------------------------------- 


Wydawnictwo FRONDA
Warszawa 2016
EAN: 9788380790278
op. miękka, ss. 192 

1 komentarze:

Unknown pisze...

"DRODZY PAŃSTWO EWOLUCJA TO TEORIA" Teoria w nauce to coś innego niż w mowie potocznej, którą myślał autor tekstu. Teoria to nie hipoteza.
"DNA jest jak zapis programu komputerowego. Może się sam przypadkowo zepsuć, ale się sam nie naprawi. Dlaczego genetyka nie potrafi dostarczyć dowodów na ewolucję? " Ależ potrafi. Leżą pod nosem. Wystarczy po nie sięgnąć, np. po co mamy tyle szczepień przeciwko grypie? Bo ewolucja poprzez mutacje.
"Dlaczego nie jesteśmy w stanie zaobserwować ewolucji, natomiast na co dzień śledzimy w mediach proces odwrotny – postępującą dewolucję; stałe wymieranie gatunków i degradację biosfery? " Wchodzimy w okres wielkiego wymierania podobnego do tego z dinozaurami, to akurat hipoteza, nie moja. Po takich okresach, w związku z wolnymi niszami ekologicznymi, zachodzi kolejne ciekawe zjawisko, radiacja. Czyli pojawienie się mnóstwa nowych gatunków.
"Dlaczego wciąż odnajdywane są skamieniałe drzewa, które utkwiły pomiędzy warstwami geologicznymi, odległymi od siebie o miliony lat? Czy czekały kilka milionów lat na powolne zasypanie? A może zostały zasypane w ramach jakiejś globalnej katastrofy, zmieniającej warunki życia na całej planecie?" Pewnie, było kilka takich katastrof.

Bardziej już się tego bloga nie dało zawalić? Dwie boczne kolumny i obie dłuższe niż główna. Może wrzuć banery do podstrony, a w kolumnach zostaw to, co najpotrzebniejsze? Strona jest tak zawalona bajerami, że ładuje się niesamowicie długo.

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.