_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Zwiastun rychłego uporządkowania statusu kanonicznego Bractwa św. Piusa X?Rząd Argentyny, na prośbę arcybiskupa Buenos Aires, kardynała Maria Poliego, formalnie uznał Bractwo św. Piusa X za część Kościoła katolickiego. Bractwu nadano prawa stowarzyszenia życia apostolskiego. Wiele wskazuje na to, że nie było by to możliwe bez udziału  w sprawie samego papieża Franciszka, który wybrał kardynała na swojego następcę i, który jeszcze przed swoim wyborem obiecywał, że pomoże Bractwu w uzyskaniu formalnego statusu pozwalającego Bractwu prowadzić działalność w Argentynie.

Portal adelantelafe.com cytuje w tym temacie opinię wybitnego prawnika argentyńskiego:

„Kościół katolicki w Argentynie ma wyjątkowy i specjalny status. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest osobą prawną Prawa Publicznego, o statusie innym niż jakiekolwiek inne stowarzyszenie w kraju. Dodatkowo, rząd argentyński jest konstytucyjnie zobowiązany do utrzymywania kultu/wyznania rzymsko-katolickiego. Żadna inna religia nie ma tego statusu. Są te religie uznawane przez Ministerstwo Spraw Religijnych, ale jako stowarzyszenia podobnie jak firmy lub kluby sportowe.

Jest niemożliwym, aby niekatolicka wspólnota chrześcijańska mogła być włączona do Kościoła katolickiego jako Osoba Prawna Prawa Publicznego. Czy wkrótce wyznania ewangelickie, muślimskie lub żydowskie otrzymają zapomogę od państwa, to już zupełnie inna sprawa, ponieważ państwo nie ma obowiązku ich utrzymania, jak to się dzieje, na przykład, w przypadku biskupów otrzymujących wynagrodzenie.

Jest to unikatowe rozwiązanie, a w dodatku była to sprawa, którą w sposób wyraźny zainicjował prymas Mario Aurelio kardynał Poli. W mojej opinii jest to unikatowy gest, który przekracza nawet te ułatwienia, które poczynił Benedykt XVI.”

Tłum. Azarias

1 komentarze:

Teresa pisze...

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/argentyna-formalnie-uznaje-fsspx-w-ramach-kosciola-katolicki,13040.html#62308

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.