Rząd Argentyny, na prośbę arcybiskupa Buenos Aires, kardynała Maria Poliego, formalnie uznał Bractwo św. Piusa X za część Kościoła katolickiego. Bractwu nadano prawa stowarzyszenia życia apostolskiego. Wiele wskazuje na to, że nie było by to możliwe bez udziału w sprawie samego papieża Franciszka, który wybrał kardynała na swojego następcę i, który jeszcze przed swoim wyborem obiecywał, że pomoże Bractwu w uzyskaniu formalnego statusu pozwalającego Bractwu prowadzić działalność w Argentynie.
Portal adelantelafe.com cytuje w tym temacie opinię wybitnego prawnika argentyńskiego:
„Kościół katolicki w Argentynie ma wyjątkowy i specjalny status. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest osobą prawną Prawa Publicznego, o statusie innym niż jakiekolwiek inne stowarzyszenie w kraju. Dodatkowo, rząd argentyński jest konstytucyjnie zobowiązany do utrzymywania kultu/wyznania rzymsko-katolickiego. Żadna inna religia nie ma tego statusu. Są te religie uznawane przez Ministerstwo Spraw Religijnych, ale jako stowarzyszenia podobnie jak firmy lub kluby sportowe.
Jest niemożliwym, aby niekatolicka wspólnota chrześcijańska mogła być włączona do Kościoła katolickiego jako Osoba Prawna Prawa Publicznego. Czy wkrótce wyznania ewangelickie, muślimskie lub żydowskie otrzymają zapomogę od państwa, to już zupełnie inna sprawa, ponieważ państwo nie ma obowiązku ich utrzymania, jak to się dzieje, na przykład, w przypadku biskupów otrzymujących wynagrodzenie.
Jest to unikatowe rozwiązanie, a w dodatku była to sprawa, którą w sposób wyraźny zainicjował prymas Mario Aurelio kardynał Poli. W mojej opinii jest to unikatowy gest, który przekracza nawet te ułatwienia, które poczynił Benedykt XVI.”
Tłum. Azarias
1 komentarze:
http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/argentyna-formalnie-uznaje-fsspx-w-ramach-kosciola-katolicki,13040.html#62308
Prześlij komentarz