Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

czwartek, 11 grudnia 2014

Najnowsza książka z serii ŹRÓDŁO I SZCZYT a w niej o. Robert Taft o problemach rozumienia liturgii


o. Robert F. Taft

PONAD WSCHODEM I ZACHODEM

PROBLEMY ROZUMIENIA LITURGII

Okładka książki

Wydawnictwo M, Kraków 2014
ISBN978-837-595-900-0
Format: 140x202, ss. 424, oprawa: miękka, cena 24,90 zł
do nabycia w księgarni  http://sklep.liturgia.pl/

Ponad Wschodem i Zachodem to zbiór nowatorskich tekstów Roberta Tafta, przedstawiający najważniejsze tematy zgłębiane przez autora podczas wieloletniej praktyki akademickiej i eksperckiej. Owocem tych badań są teksty fundamentalne i rewolucjonizujące metodologię historii liturgii, ale również takie, które będą pomocne dla czytelnika zainteresowanego związkami liturgii Wschodu i Zachodu. Taft podejmuje tutaj kwestie szeroko dyskutowane w Kościele, takie jak problem samego rozumienia kultu Bożego, anamnezy, teologii niedzieli, chrześcijańskiego świętowania, koncelebry czy sposobu przyjmowania komunii świętej. Wspólnym elementem rozważań amerykańskiego badacza jest przekonanie, że w centrum liturgii znajduje się osoba Chrystusa, włączającego cały Kościół w cześć oddawaną Bogu Ojcu. Niniejsza książka w przenikliwy i atrakcyjny sposób ukazuje, jak różne tradycje liturgiczne mogą ubogacać rozumienie tej prawdy i naszego miejsca w modlitwie Ludu Bożego.

Robert Francis Taft SJ (ur. 1932) – amerykański jezuita, archimandryta Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, ekspert i doradca Stolicy Apostolskiej w dziedzinie liturgii wschodnich, emerytowany profesor Papieskiego Instytutu Wschodniego. Autor wielu przełomowych prac z historii liturgii i ceniony autorytet naukowy.

Seria „Źródło i Szczyt”, powstająca dzięki współpracy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, kwartalnika „Christianitas” oraz Wydawnictwa M, prezentuje klasyczne, zachodnie dzieła poruszające tematykę liturgii. Do tej pory ukazały się dwa tomy: „Sakrament i misterium” J. Ratzingera oraz „Liturgia a osobowość” D. von Hildebranda. Wkrótce planowane są kolejne tomy – tłumaczenia dzieł P. F. Bradshawa i U. M. Langa. Za redakcję serii odpowiedzialni są Tomasz Dekert, Tomasz Grabowski OP, Piotr Kaznowski, Michał Koza, Paweł Milcarek, i ks. Krzysztof Porosło.

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________