Pages

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

wtorek, 10 stycznia 2012

Oświecenie i religia. Czyli o nieporozumieniach


Termin „tolerancja” najbardziej upowszechniał Wolter. Można o nim powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że sam był człowiekiem tolerancyjnym.

I. Oświecenie i duch fanatyzmu

W świadomości potocznej Oświecenie kojarzy się nam zwykle z zażartym antyklerykalizmem. Mamy przed oczami obraz filozofów zmagających się w walce z „fanatyzmem” i „nietolerancją”, zawzięcie niosących kaganek laickiego światła tłumom pogrążonym w ciemnocie i słuchającym nieoświeconych księży. Czynić by to mieli z narażeniem życia i wolności, zagrożeni przez fanatycznych inkwizytorów. Pogląd ten tak jak jest popularny, tak też jest błędny.

0 komentarze:

Prześlij komentarz______________________________________________________________________

Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.

Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.
______________________________________________________________________