_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

wtorek, 24 kwietnia 2018

Recenzja Mszalika księdza Stedmana
"Gdybym miał do wyboru: posiąść na własność bibliotekę Muzeum Brytyjskiego, czy też jeden mszalik, wybrałbym mszalik." 

Stefan kard. Wyszyński, "Zapiski więzienne"


Nie ma już chyba diecezji w Polsce gdzie Msza trydencka nie była by sprawowana. Można powiedzieć, że na stałe zaczyna ona gościć w naszych kościołach i staje się pełnoprawną częścią polskiego katolicyzmu. Co za tym idzie, wzrasta także liczba osób uczestniczących w tradycyjnej liturgii. Z środowisk tych od dłuższego czasu można było usłyszeć prośby o wydanie poręcznego mszalika. Na te prośby odpowiedziało częstochowskie Wydawnictwo 3DOM oferując nam piękny reprint przedsoborowego Mszalika księdza Stedmana. 

Mszalik ten cieszył się ogromną popularnością wśród katolików w Ameryce. Był aprobowany przez Synod w Baltimore a także polecany przez wielu biskupów amerykańskich. Do czasów Vaticanum II miał kilkanaście wydań a i dzisiaj jest wznawiany i używany przez amerykańskich katolików. Ta jego popularność skłoniła księdza Aleksandra Syskiego, znanego działacza polonijnego do przetłumaczenia go na język polski i rozpropagowanie wśród polonusów. Dzisiaj dzięki wydawnictwu 3DOM mszalik ten ma okazję trafić do tradycyjnych katolików w Polsce. 

 

Mszalik zawiera teksty Mszy świętej na wszystkie niedziele i święta roku kościelnego. Wydany został w małym podręcznym formacie, tak aby mógł się zmieścić w kieszeni marynarki, kamizelki czy damskiej torebki. Przeznaczony jest dla wszystkich katolików tak dzieci, młodzieży jak i dorosłych. 

Zgodnie z zamysłem autora ma ułatwić każdemu katolikowi bez konieczności pogłębionych studiów słuchanie Mszy Świętej, dzięki umieszczenia w nim tych samych tekstów jakie znajdują się w Mszale z którego kapłan codziennie odprawia Mszę Świętą.

Aby to uczynić autor umieścił w mszaliku numery porządkowe wskazujące gdzie w Mszale znajdują się części tzw. "stałe" i "zmienne", które jedne po drugich trzeba odmawiać. To bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących użytkowników. 

W mszaliku znajdują się także wyjaśnienie tekstów mszalnych na poszczególne niedziele i święta. Przeczytanie ich nie zajmie nam zbyt wiele czasu a na pewno pomoże w dobrym przygotowaniu się do pełnego uczestnictwa we Mszy. Dopełnieniem wszystkiego jest umieszczone na końcu każdej mszy krótkie streszczenie katechizmu. 

Pomocą miał być także kalendarz liturgiczny ale wydawca przejęty rolą oddania nam wiernej kopii oryginału zapomniał go uaktualnić i kończy się on na roku 1955. W dobie internetu nie jest to jednak żaden problem.

W mszaliku umieszczono także Mszę świętą dialogowaną, czyli Mszę w trakcie której kapłan celebrujący nie odmawia Mszy świętej sam lecz na jego głos odpowiada zgromadzony lud. 

Wszystko to dopełnione zostało pięknymi grafikami zapożyczonymi z Mszału św. Andrzeja co czyni ten mszalik wspaniałym wydarzeniem edytorskim. 

Do mszalika dołączono krótki modlitewnik zawierający modlitwy przed jak i po Mszy świętej, pacierz, modlitwy poranne i wieczorne, różaniec, modlitwy do Pana Jezusa, Matki Bożej, św. Józefa oraz nabożeństwo drogi krzyżowej.

Mszalik ten pięknie wydany, na dobrej jakości papierze jest wiernym reprintem wydania z 1947 roku. Do tego, co najważniejsze jest w bardzo przystępnej cenie. W sklepie wydawnictwa kosztuje tylko 30,00 zł.  Doskonale sprawdzi się w rękach młodych jak i bardziej doświadczonych uczestników Mszy trydenckiej. Sprawdzi się doskonale jako prezent na komunię czy bierzmowanie. Z czystym sercem mogę polecić to wydawnictwo. W skali od 1 do 10 daję 8,5

3 komentarze:

Unknown pisze...

Laudetur Iesus Christus
W mojej ocenie Mój Niedzielny Mszalik to obecnie najlepszy ze wszystkich ogólnie dostępnych mszalików pomocnych w uczestnictwie w Mszy Świętej Wszechczasów.
Osobiście posiadam oryginalny egzemplarz z 1940 r. kupiony w antykwariacie. Największym atutem Mojego Niedzielnego Mszalika jest „bezpieczny” rok wydania - 1940. Mszalik nie posiada żadnych około soborowych i posoborowych naleciałości i deformacji tak jak ma to miejsce w najpopularniejszym dziś tynieckim Mszale Rzymskim z 1963 r. z imprimatur Bp. Karola Wojtyły, który również posiadam. (Jako ciekawostkę podaję link z bardzo interesującą oceną Księdza Piotra Natanka nt. wspomnianego tynieckiego Mszału Rzymskiego z 1963 r. Warto się z tą opinią zapoznać daje dużo do myślenia). https://www.youtube.com/watch?v=XGa0PkLlj4M
Mój Niedzielny Mszalik posiada piękne grafiki, genialne objaśnienia nt. co to jest i czym jest Msza Św. Posiada wszystkie niezmienne i zmienne części Mszy wraz z czytaniami Lekcji i Ewangelii na każdą niedzielę i święto. Zawiera również podstawowe nabożeństwa takie jak: Różaniec i medytacje, Drogę krzyżową, Nowennę Za Dusze i Do Dusz w Czyscu, Do Jezusa, Do Marii i Do Św. Józefa.
Niestety są też minusy: brak podstawowych modlitw po łacinie, brak nabożeństw np. Godzinek, Gorzkich żali, Anioł Pański, Królowo nieba, brak litanii, brak pieśni, brak Asperges i Vidi aquam. Posiada tylko w języku polskim modlitwy po Mszy Św. cichej (Witaj Królowo, modlitwa do Św. Michała Archanioła, modlitwa do Najświętszego Serca Jezusa). Wszystkie te braki uzupełniam korzystając dodatkowo z modlitewnika Te Deum Laudamus wydanego przez Bractwo Świętego Piusa X. Zaryzykuję stwierdzenia, co nie jest z mojej strony żadnym zarzutem, że autor Mojego Niedzielnego Mszalika wzorował się trochę w swojej pracy na innym bardzo popularnym mszaliku - Mszał Rzymski W Skróceniu wydany z rozporządzenia J.E. Edmunda Kardynała Dalbora przez Księdza Aleksandra Żychlińskiego. Ja posiadam wydanie drugie uzupełnione z 1928 r. To również bardzo dobry mszalik.
Cały czas czekam na reprint Mszału Rzymskiego z dodaniem nabożeństw nieszpornych opracowanego przez O. G. Lefebvrea OSB. Jest to zdecydowanie najlepszy modlitewnik. Niestety dostępny tylko w drugim obiegu za bardzo duże pieniądze.Na pocieszenie jego zawartość jest dostępna w linku. https://gloria.tv/text/uMjQYWCLvQXG3zeo9uvzpC3Vu

I na koniec coś w innym temacie. Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich Rzymskich Katolików o modlitwę za Księdza Michała Woźnickiego SDB z Poznania, któremu grozi wydalenie z zakonu ze względu na Jego zwrócenie się ku Mszy Trydenckiej i Tradycji Katolickiej. Proszę redakcję portalu o zainteresowanie się tą sprawą. Szerzej w tym temacie w linkach poniżej.
https://www.facebook.com/SalezjaniePoznanWronieckaMszaSwTrydencka/
https://www.youtube.com/channel/UCtj2DRUa1GwAwBUmNobq2Jg
http://pojednanie2.blogspot.com/

Anonimowy pisze...

Dziękuję bardzo za treściwy komentarz.

Unknown pisze...

Dobry komentarz

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.