______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

niedziela, 24 września 2017

Recenzja książki "Depozyt wiary. Jak Kościół katolicki zachował autentyczną doktrynę wczesnych chrześcijan"
"NIEOCENIONA POMOC W PRZYGOTOWANIU SIĘ DO ODPOWIEDZI NA WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE WIARY, DO JEJ OBRONY I DZIELENIA SIĘ NIĄ."

Bardzo często zdarza nam słyszeć z ust protestantów, ateistów a nawet katolików, że znaczna część tego, w co wierzymy, jest „wymyślona” przez ludzi, a nie dana przez Boga, że są to nie mające żadnego oparcia w Piśmie Świętym „dodatki”, które stanowią naleciałość na pierwotnym, autentycznym chrześcijaństwie? A może sam masz wątpliwości i pragniesz przekonać się, czy wiara katolicka jest zgodna z tym, w co wierzyli pierwsi chrześcijanie? A może chciałbyś wiedzieć, jak odpowiadać na tego rodzaju zarzuty?

Jeśli tak, to ta książka jest właśnie dla ciebie.

Autor konwertyta z protestantyzmu a z wykształcenia teolog i historyk zajmujący się dziejami wczesnego chrześcijaństwa wykazuje na podstawie Pisma i nauki Ojców, że doktryna współczesnego Kościoła w pełni odzwierciedla autentyczną naukę wczesnych chrześcijan. 

Książka składa się z siedmiu rozdziałów oraz wstępu gdzie autor omawia rolę jaką w pierwotnym Kościele spełniali Ojcowie. Nazywa ich pierwszymi klucznikami Tradycji bo to oni są tymi, którzy przyjęli to, co otrzymali od Jezusa oraz apostołów i co wiernie przekazali chrześcijanom swoich czasów - a za pośrednictwem swoich pism także przyszłym pokoleniom. W trakcie lektury książki będziemy mieli okazję poznać kilku spośród nich i przekonamy się, jak ich nauki zostały zachowane  w Kościele katolickim aż po dziś dzień. 

Pierwszy rozdział poświęcony jest relacjom Pisma Świętego i Tradycji a poprzedza go krótki biogram św. Klemensa Rzymskiego. Wiara a uczynki to temat drugiego rozdziału a Ojcem Kościoła, którego postać poznamy to św. Ireneusza z Lyonu. W trzecim rozdziale autor omawia nauczanie wczesnego Kościoła na temat sakramentów. Tutaj pomocny nam będzie św. Klemens Aleksandryjski. Kolejny rozdział poświęcony jest Eucharystii w wierze pierwotnego Kościoła a Ojcem, którego poznamy to św. Jan Chryzostom, kapłana i szafarza sakramentów. Następny to świętych obcowaniu a Ojcem którego poznamy to  Ambrożego z Mediolanu Przedostatni omawia spojrzenie Ojców na kwestię prymatu biskupa Rzymu św. Augustyna z Hippony Ostatni rozdział jest najciekawszy bo autor pokazuje nam jak wczesny Kościół znajdował wspólny język i Leon Wielki.

W każdym z tych rozdziałów autor rozprawia się ze znanymi nam wszystkim pytaniami; Czy nie wystarczy nam Biblia?, Czy Kościół dodaje coś do Biblii?, Czym jest Tradycja?, Czy czyściec jest pojęciem biblijnym? Co zbawia wiara czy uczynki? Dlaczego katolicy mają siedem sakramentów?, Co z chrztem niemowląt? Czy spowiedź przed kapłanem jest niezbędna?, Czy we wczesnym Kościele obecny był "protestancki" pogląd na Eucharystię?, Dlaczego katolicka komunia zarezerwowana jest wyłącznie dla katolików? Jak to jest z tym kultem świętych?, Czy katolicy otaczają Maryję kultem?, Czy Piotr był pierwszym papieżem?, Na czym polega papieska nieomylność?

I choć książka ma wybitnie charakter apologetyczny to jednak, jak zaznacza autor we wstępie, ma nie być ona "amunicją" wykorzystywaną przeciwko innym chrześcijanom. Ma natomiast zachęcić do rozmowy w duchu jedności, której Chrystus tak pragnął dla swego powszechnego Kościoła. Jest niczym prowiant na drogę, którą będziemy podążać ramię w ramię z naszymi niekatolickimi braćmi i siostrami.

Dopełnieniem całości jest dodatek p.t. "Siedem kluczowych kwestii, co do których katolicy i protestanci mogą się ze sobą zgodzić", które pozwolę sobie tutaj zacytować
  1. Autorytet Pisma Świętego i znaczenie Tradycji
  2. Zbawienie przez Jezusa Chrystusa
  3. Instytucja Kościoła
  4. Sakrament chrztu i powszechne kapłaństwo wszystkich wierzących
  5. Sakrament Eucharystii i obcowanie świętych
  6. Obowiązek wychodzenia poza Kościół
  7. Nicejskie wyznanie wiary
Drodzy czytelnicy sięgajcie po znakomicie napisaną książkę Jamesa Papandrei, która udowadnia, że istnieje nieprzerwana łączność pomiędzy przesłaniem Jezusa a doktryną Kościoła Katolickiego, a wszystkie prawdy wiary głoszone przez Kościół wynikają bezpośrednio z nauczania Chrystusa przekazanego przez Jego uczniów. Przez pierwsze stulecia naszej ery rozumienie tego nauczania rozwinięte zostało dzięki teologicznej pracy najbardziej światłych umysłów tamtych czasów, których nazywamy Ojcami Kościoła. Doktryna i liturgia, które są tej pracy efektem, żyją do dziś w Kościele Katolickim i stanowią depozyt autentycznej wiary uczniów Jezusa.
.
___________

„Żyjemy w czasach dyktatury moralnego relatywizmu i rozmytych wartości. Nihilizmu i poprawności politycznej, która zastępuje prawdziwą religię. Bez powrotu do fundamentów wiary, która zbudowała zachodnią cywilizację, czeka nas katastrofa. Ta książka przypomina, dlaczego to Kościół katolicki jest skałą, mogącą nas przed tą katastrofą uchronić. Skałą, o której mówił Piotrowi Jezus Chrystus”. 
Łukasz Adamski, teolog, publicysta, krytyk filmowy i autor książki Bóg w Hollywood
__________


James L. Papandrea jest profesorem historii Kościoła, członkiem St. Paul Center for Biblical Theology, Society of Biblical Literature (SBL), North American Patristics Society (NAPS), American Society of Church History (ASCH), Classical Society of the American Academy in Rome (CSAAR), Illinois Medieval Association (IMA), Catholic Theological Society of America (CTSA). Jest autorem wielu książek, konsultantem w dziedzinie formacji wiary dorosłych oraz profesjonalnym muzykiem. 


Autor posiada swoją stronę internetową https://jimpapandrea.wordpress.com 
Można go także znaleźć na youtubie , jak i facebooku 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.