_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

poniedziałek, 27 marca 2017

Bartłomiej K. Krzych: Polska zawsze wierna? Próba przedstawienia i analizy wybranych elementów z historii tzw. ruchu tradycji katolickiej w PolsceWraz z Soborem Watykańskim II niezaprzeczalnie rozpoczął się kompletnie nowy rozdział w historii Kościoła katolickiego. Długo wyczekiwane reformy, które w znacznej mierze wiązały się z przeobrażeniem ceremonialnych form kultu, przyjęto z ogromną euforią. Szybko się jednak okazało, że – zwłaszcza we Francji – istnieją grupy wierne tradycyjnej doktrynie i obyczajom eklezjalnym. Ich głos sprzeciwu spotkał się z lekceważeniem i dezaprobatą większości hierarchów oraz samej Stolicy Apostolskiej. Napięta sytuacja doprowadziła do rozłamu oraz ogłoszenia motu proprio Ecclesia Dei przez Jana Pawła II. Wraz z motu proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI również w Polsce grupy tzw. tradycji katolickiej zaczęły się dynamicznie rozwijać. Niniejszy tekst jest próbą analizy wybranych wydarzeń, zagadnień i problemów związanych z tym tematem. W swej pracy odniosę się do literatury polskiej oraz zagranicznej, jak też własnej wiedzy i doświadczeń.

Całość do przeczytania tutaj

0 komentarze:

Publikowanie komentarza

Printfriendly


POLITYKA PRYWATNOŚCI
https://rzymski-katolik.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html
Redakcja Rzymskiego Katolika nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy opublikowanych na blogu. Komentarze nie mogą zawierać treści wulgarnych, pornograficznych, reklamowych i niezgodnych z prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy, bez podania przyczyny.
Uwaga – Rzymski Katolik nie pośredniczy w zakupie książek prezentowanych na blogu i nie ponosi odpowiedzialności za działanie księgarni internetowych. Zamieszczone tu linki nie są płatnymi reklamami.